Jako na Národní divadlo. ČSSD chce kvůli platbě Altnerovi uspořádat sbírku | E15.cz

Jako na Národní divadlo. ČSSD chce kvůli platbě Altnerovi uspořádat sbírku

Zdeněk Altner
Zdeněk Altner
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Místopředseda pro hospodaření Martin Starec navrhl ČSSD kvůli platbě 337 milionů korun bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi ušetřit v letošním roce 55 milionů korun, opatření začínají platit okamžitě. Konkrétních 20 bodů, kde se bude šetřit, bude večer projednávat předsednictvo sociální demokracie. ČSSD má podle pravomocného rozsudku zaplatit Altnerovi miliony za zastupování v případu Lidového domu.

Starec zopakoval, že šetřit bude strana na všem a na všech. „Já jsem předložil komplexní návrh 20 bodů, těch 20 bodů bylo schváleno. Celková úspora v rozpočtu pro rok 2016 má hodnotu 55 milionů, je to realistické a propočítané,“ řekl Starec novinářům.

Konkrétní body svého programu nechtěl prozradit. „Je solidní napřed informovat předsednictvo,“ řekl. Potvrdil ale, že by mohli být členové strany vyzváni k zaplacení mimořádných příspěvků, navýšení aktuálních běžných příspěvků mezi variantami není. Má vzniknout sbírka. „Sbírka tam nepochybně je,“ uvedl.

Altner vyhrál spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o sídlo strany, Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu sociální demokraté musí zaplatit částku přes 18,5 milionu korun, která vzrostla o dalších více než 318 milionů kvůli smluvní pokutě za 5734 dní od podání žaloby do vynesení pravomocného rozsudku. Ministr vnitra Milan Chovanec v té souvislosti uvedl, že je třeba se soudním systémem něco dělat, aby se lidé dovolali spravedlnosti rychleji.

Rychlejší dovolání se práva

Sociální demokraté chtějí podat dovolání, to ale nemá odkladný účinek. Podle Chovance strana debatuje o aspektech dovolání kvůli tomu, že Altnerovi byly po mnohaletém sporu přiřčeny všechny sankční úroky. „Jsem si vědom, že se s podobnou situací setkávají občané, s dlouhými soudními průtahy. To znamená, že je třeba s tím soudním systémem něco dělat, ne protože to teď potkalo sociální demokracii, ale aby se lidé dovolali svého práva rychleji,“ uvedl.

Úspory by měly zasáhnout i do rozpočtu 100 milionů na podzimní krajské a senátní volby. Jihomoravský hejtman Michal Hašek však míní, že se kandidáti ČSSD nemusí úspor obávat. „Nedojde k žádné zásadní redukci. Určitý finanční výpadek budeme nahrazovat kontaktní kampaní, počty billboardů a tuny rozdaných koblih volby nevyhrávají,“ řekl.

Politické grémium ČSSD dnes projednalo další postup v kauze Altner a také v té souvislosti navrh úsporných opatření,...

Zveřejnil(a) Michal Hašek dne 6. duben 2016

Na Facebooku poté Hašek napsal, že je straně připraven poskytnout mimořádný dar 50 tisíc korun a předpokládá, že se do iniciativy zapojí hlavně představitelé strany ve veřejných funkcích na úrovni státu, krajů, měst a obcí. „Považuji to tak trochu za paralelu sbírky po požáru Národního divadla,“ napsal.

Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s Altnerem smlouvu o právní pomoci v kauze Lidový dům s tím, že za pomoc mu bude vyplacena smluvní odměna ve výši deset procent z hodnoty Lidového domu, pokud se podaří prosadit právo ČSSD. Smlouvu dojednal tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda a podepsal ji tehdejší předseda Miloš Zeman.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video