Jana Havligerová: Krajskými volbami už začínají ty parlamentní | E15.cz

Jana Havligerová: Krajskými volbami už začínají ty parlamentní

Jana Havligerová: Krajskými volbami už začínají ty parlamentní
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ctk

Jana Havligerová

Opevněný Pražský hrad, kde příchozí návštěvníky šacují hlídky policistů a vojáků, silácká prohlášení prezidenta republiky a šéfa hnutí ANO začínají plíživě zahušťovat ovzduší před podzimními krajskými volbami. Nehledě na realitu vnucují lidem pocit všudypřítomné teroristické hrozby. Není divu, že stran, které hodlají v kampani vsadit na protiuprchlickou nebo protiislámskou notu, přibývá.

Uskupení, která doufají, že je do krajských zastupitelstev vynese tato vlna, je přímo na kandidátkách zapsáno sedm. Nejedná se jen o Tomia Okamuru a jeho SPD nebo Úsvit. Jsou to i regionální ad hoc sdružení. Kraje sice nemají s azylovou politikou nebo opatřeními proti terorismu nic společného a nemohou je ovlivnit, přesto takové minipartaje mohou částečně uspět.

Záležet bude na tom, jak se k tématu postaví větší zavedené strany. Chytlavé téma už si osvojilo ANO, a není pochyb o tom, že aktivita „malých“ v konečném důsledku bude nahrávat právě anoistům. K protimigrační argumentaci může navíc přihodit trumf silného, nesmlouvavého vůdce. Co je proti Babišovi sociální demokrat Škromach, který z nafukovacího bazénku vyzývá k zapálení ohňů…

Snaha vnutit voličům přesvědčení, že k běžné starosti patří hrůza z běženců a terorismu, ale začíná být úspěšná, a ČSSD ji nejspíš nebude moci přehlédnout

ODS téma běženců do programu zařadila, volá po zastavení nekontrolovatelné migrace a její volební preference jdou nahoru. Podle červnového průzkumu společnosti Sanep s jedenácti procenty poskočila na čtvrté místo a dýchá tak na záda komunistům. Naopak třeba TOP 09, která se k migraci staví velmi střídmě, má v této anketě pouhých 6,5 procenta. Suverénně vede ANO s více než třiceti procenty, ČSSD má jen 18 procent.

Jistě, jedná se o průzkum zjišťující, která strana by překročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny. Přesto nebude snadné zachovat si chladnou hlavu. Sociální demokracie tak má před sebou velké dilema. Oznámila, že v krajských volbách vsadí na praktický program, týkající se každodenního života lidí. Snaha vnutit voličům přesvědčení, že k běžné starosti patří hrůza z běženců a terorismu, ale začíná být úspěšná, a ČSSD ji nejspíš nebude moci přehlédnout. I když má pravdu, že migrace je pseudotéma.

Hejtmanství jsou poslední baštou, již ANO zbývá dobýt. Jedenáct postů obsazených největšími rivaly, sociálními demokraty, je pro hnutí zvlášť lákavé sousto. Bojovat o něj bude všemi prostředky, vyvolávání strachu je pouze jedním z nich. Viz kauza jihomoravského sociálnědemokratického lídra Haška.

Odezva Lidového domu na aktivitu anoistů je zatím nulová. Centrum se tváří, že krajské volby jsou především záležitostí krajských organizací, a jejich průšvihy jakbysmet. Teoreticky je to sice fakt, prakticky to ale nejspíš dodržet nepůjde. V minulých letech se krajský plebiscit vždy konal v mezidobí mezi volbami do dolní komory parlamentu. Předčasné sněmovní volby v roce 2013 ale pravidelný rytmus narušily. Letošní krajské volby je tak v podstatě možné brát jako výkop do příští, opět sněmovní kampaně. Minimálně Babiš to tak chápe, a podle toho jedná.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!