Jediná dotace za necelý rok. Dostálová mění neúspěšný program na výstavbu bydlení | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Jediná dotace za necelý rok. Dostálová mění neúspěšný program na výstavbu bydlení

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

Až několik miliard korun mělo v rámci nového dotačního programu přistát na účtech obcí na stavbu sociálních bytů. O peníze však od loňského května, kdy projekt začal, požádaly jen tři desítky obcí. Dotaci nakonec získala jediná. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) chce program změnit. Sociální demokraté a komunisté nicméně tlačí na dokončení zákona o dostupném bydlení, který podle nich problematiku bydlení lépe řeší.

Ministerstvo v posledních měsících zjistilo, že obce mají větší zájem rekonstruovat zchátralé budovy a byty na svých pozemcích než stavět nové bytové domy. „Přidali jsme možnost stavebních úprav existujících nebytových prostor v bytových domech a realizaci nástaveb, přístaveb a modernizací bytových domů,“ řekla Dostálová. „Mnoho obcí preferuje úpravy těchto objektů před novou výstavbou, pro kterou by navíc musely zabírat zemědělskou půdu,“ dodala. Místo tří miliard se v dotačním programu počítá s rozdáním 650 milionů korun.

Obce si také stěžovaly, že v sociálních bytech postavených z dotací směli bydlet jen ti úplně nejchudší. Podle původních podmínek měl na bydlení v takovém bytě nárok jen člověk s příjmy lehce nad životním minimem, které činí 3410 korun. Starostové obcí upozorňovali, že v budoucnu by mohlo být obtížné takové byty obsadit. „Projekt vpouští do bytů jen ty extrémně až nereálně nízkopříjmové,“ uvedla před časem starostka Řečan nad Labem Michaela Matoušková (STAN).

Babiš: Stavba nových bytů je hlavně na městech a obcích

Nově se nebude přihlížet k životnímu minimu, které se léta neměnilo, ale k průměrné mzdě. Nárok na byt budou mít nově ti, jejichž příjem nepřevýší šedesát procent průměrné hrubé měsíční mzdy, což odpovídá zhruba dvaceti tisícům korun.

Svaz měst a obcí změny chválí, byť má stále několik výhrad. Program  požaduje, aby před podáním žádosti o dotaci na rekonstrukci v dané budově nebo bytě nikdo nebydlel. „Jinými slovy to znamená, že pokud obce mají v úmyslu žádat o dotaci, musejí ještě před podáním žádosti řešit nájemní, podnájemní a další vztahy bez ohledu na to, zda bude jejich žádosti vyhověno,“ řekla mluvčí svazu Alexandra Kocková.

Komentář Petra Bartoně: Cenový boom lze zastavit jen stavebním boomem

Koaliční sociální demokraté a především ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) delší dobu upozorňují, že dotační program nestačí. K řešení situace může podle nich pomoci jen zákon o dostupném bydlení, který Dostálová plánuje předložit koncem roku. Do konce volebního období se tak zřejmě nestihne přijmout.

„Závodíme s časem. Nájmy a ceny nemovitostí jsou čím dál vyšší. Musí se to začít řešit. Nějaký dotační program za miliardu to nevyřeší. Je to sice dobrý krok správným směrem, ale je to kapka v moři,“ řekla v minulosti Maláčová. Na brzké předložení zákona tlačí i komunisté. Poslankyně Hana Aulická Jírovcová (KSČM) požaduje, aby vláda zákon předložila už v červnu.

O dotace na sociální byty obce nestojí. Starostové si stěžují na přísné podmínky programu

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!