Jermanová bude středočeskou hejtmankou, v koalici bude mít Starosty, ODS a část TOP 09

Kandidátka ANO na středočeskou hejtmanku Jaroslava Jermanová

Kandidátka ANO na středočeskou hejtmanku Jaroslava Jermanová Zdroj: Anna Vacková, E15

Kandidátka ANO na středočeskou hejtmanku Jaroslava Jermanová
Místopředsedkyně ANO Jaroslava Jermanová
Delegáti ANO zvolili nové řadové místopředsedy (zleva) Jana Volného, Radmilu Kleslovou, Jaroslavu Jermanovou a Petra Vokřála.
Jaroslava Jermanová
Kandidátka ANO na středočeskou hejtmanku Jaroslava Jermanová
13
Fotogalerie

Středočeský kraj povede koalice ANO, STAN, ODS a tří zastupitelů z TOP 09. Hejtmankou bude Jaroslava Jermanová z vítězného ANO. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu bude mít koalice 44 hlasů. ANO má v krajské radě čtyři zástupce včetně hejtmana, STAN také čtyři, ODS dva a TOP 09 jednoho. Novinářům to dnes po jednání na středočeském hejtmanství řekli zástupci koaličních partnerů.

ANO získalo ve volbách 16 mandátů a STAN o jeden méně. ČSSD získala 11 křesel, ODS deset, komunisté osm a TOP 09 pět. Personální obsazení rady budou strany ještě řešit. "Máme rozdělené obory, kdo se čím bude zabývat," uvedla Jermanová. Ta se chystá opustit svůj post místopředsedkyně Sněmovny. Dle koaliční dohody klesne počet orgánů kraje z 16 na 13, tedy bude pracovat 10 výborů a tři komise.

ANO bude mít kromě hejtmana na starosti oblasti financí, dopravu a sociální věci. Starostové budou mít zástupce v radě pro oblast bezpečnosti a cestovního ruchu, dále hospodářského a regionálního rozvoje (včetně evropských projektů a rozvoje venkova), oblast investic, majetku a veřejných zakázek a také oblast životního prostředí a zemědělství.

Středočeský kraj: Co potřebujete vědět před krajskými volbami >>>

Občanští demokraté budou mít resort školství a zdravotnictví. TOP 09 kulturu a památkovou péči. Dle koaliční dohody klesne počet orgánů kraje z 16 na 13, tedy bude pracovat 10 výborů a tři komise.

V opozici skončili sociální demokraté a komunisté, kteří dosud kraj vedli. S nimi ještě dva zastupitelé z TOP 09, lídr Petr Tiso a dvojka na kandidátce Jan Jakob. Jejich postoj schválil krajský výbor TOP 09. Místo předsedy kontrolního výboru nabídne koalice sociálním demokratům.

Středočeská TOP 09 zastavila vyjednávání o koalici ve čtvrtek, důvodem bylo podle lídra Petra Tisa rozšíření původního tříčlenného uspořádání o ODS a nominace Jermanové na hejtmanku. Tři zastupitelé, místopředseda středočeské TOP 09 Daniel Marek, Milan Schweigstill a Michaela Vojtová, ale navzdory rozhodnutí krajského výboru ve vyjednávání pokračovali.

Podle jeho předsedkyně Heleny Langšádlové se tak jedná o koalici založenou na přeběhlících. Langšádlová navrhne ve čtvrtek výkonnému výboru strany jejich vyloučení, řekla České televizi. "Vyzývám je, aby se mandátů krajských zastupitelů vzdali," uvedla předsedkyně v prohlášení.