Jihočeši odmítli dotaci EU na vodovod. Zdražila by vodu | E15.cz

Jihočeši odmítli dotaci EU na vodovod. Zdražila by vodu

Vodovodní kohoutek
Vodovodní kohoutek
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jihočeský vodárenský svaz (JVS) odmítl přiznanou evropskou dotaci na stavbu nového vodovodu na severu Písecka. Svaz by totiž přestal mít vliv na cenu vody a musel by se zavázat k extrémnímu zdražování. V tomto regionu přitom kvalitní pitná voda chybí a limituje rozvoj obcí. JVS bude hledat s obcemi jiné možnosti financování. Z Evropské unie mohl získat 116 z celkových 180 milionů korun.

První etapa připraveného projektu měří osm kilometrů a na vodojem Sedlice by napojila Mirotice. Druhá měří 12,5 kilometru a z Mirotic by vodovod prodloužila do Čimelic a okolí. Další větev by řešila napojení Oseka a Radomyšle ze Strakonicka na centrální jihočeskou soustavu.

„Stanovené podmínky pro nás byly naprosto nepřijatelné. Znamenaly by do roku 2030 postupně zdražit pitnou vodu, kterou provozovatelům obecních a městských vodovodů prodáváme, téměř na trojnásobek,“ vysvětlil řekl ředitel JVS Antonín Princ. Finanční analýza podle něj ukázala, že v momentě přijetí evropské dotace by svaz přestal mít vliv na cenu vody a musel by se podřídit vypočítaným indexům a zavázat k extrémnímu zdražování. To odmítl.

Velkoobchodní cenu vody JVS mění v podstatě jen pod vlivem inflace. Letos činí 13,82 Kč za metr krychlový. Pro rok 2013 je stanovena na 14,37 Kč/m3. Částka je jednotná pro všechny města a obce, bez ohledu na dopravní vzdálenost. Těm to tak umožňuje dopředu kalkulovat cenový vývoj, plánovat, co si lze dovolit a kolik investovat.

„O tuto možnost nechtěl svaz, který je hlavním dodavatelem pitné vody v Jihočeském kraji, přijít. Cenový diktát na konečných 36,26 Kč proto představenstvo JVS zamítlo,“ uvedl ředitel.

Svaz bude podle něj hledat další možnosti financování projektu, lze očekávat i zvýšený tlak dotčených obcí na znovuobnovení osvědčeného národního dotačního programu ministerstva zemědělství.

JVS vznikl v roce 1993, sdružuje 255 měst a obcí. Z Vodárenské soustavy jižní Čechy, jejímž je vlastníkem a provozovatelem, odebírá pitnou vodu přes 388 tisíc obyvatel kraje.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.