Jurečka by chtěl přijmout 1500 Ukrajinců na zemědělské práce | E15.cz

Jurečka by chtěl přijmout 1500 Ukrajinců na zemědělské práce

ČTK

Ministerstvo zemědělství chce zrychlit přijímání pracovníků z Ukrajiny do českých zemědělských a potravinářských provozů.

Mělo by jít až o 1500 lidí ročně, návrh ministerstva v pondělí posoudí vláda. Cizinci budou moci práci vykonávat d půl do jednoho roku, píše se v materiálu, který má ČTK k dispozici.

"Sezonní výkyvy potřeby pracovních sil spolu s nemožností obsazení pracovního místa vhodným uchazečem o zaměstnání mají za následek, že roste poptávka zaměstnavatelů po řešení potřebného počtu pracovních sil zaměstnáním pracovníků ze zahraničí," napsalo ministerstvo. Ukrajinci se zájmem o práci na českých polích by tak měli dostat možnost, aby podali žádost o zaměstnaneckou kartu bez nutnosti registrace v rezervačním systému. "Administrativní zpracování žádostí bude probíhat v nejefektivnější možné míře," dodalo ministerstvo.

V Polsku pracuje přes milion Ukrajinců. Pokud odejdou, hrozí zemi problémy

Projekt by podle úřadu neměl narušovat český trh práce. Jde o pracovní pozice, které budou standardně zveřejněné v centrální evidenci volných pracovních míst, na která můžou být najímáni držitelé zaměstnanecké karty.

Projekt počítá s navýšením služebních míst na ministerstvu vnitra o čtyři posty, jedno místo na ministerstvu zahraničních věcí a o sedm na Státním úřadu inspekce práce. "Jedná se o jednorázové provozní výdaje a jednorázové výdaje spojené s vysláním zaměstnance na zastupitelský úřad ČR na Ukrajině ve výši 831 tisíc korun a dále na roční provozní výdaje ve výši 576 tisíc korun a roční platové výdaje včetně souvisejících výdajů ve výši 8,59 milionu korun," dodal úřad.

Každý desátý zubař je z Ukrajiny. Teď budou muset projít zkouškou v češtině

Vláda letos v únoru rozhodla, že původně stanovená kvóta zaměstnanců z Ukrajiny bude moci překročit pět tisíc lidí. Ministerstvo zahraničí od února zvýšilo měsíční kvótu pro přijímání žádostí o pracovní povolení pro Ukrajince z 320 na 400. Po schválení personálního posílení generálního konzulátu ve Lvově, o kterém vláda rozhodla v únoru, se může kvóta zvýšit na 800.

Firmy si přesto stěžují na to, že zaměstnávání Ukrajinců je zdlouhavé kvůli špatně fungujícímu systému a také nedostatečnému personálnímu obsazení konzulátů. To kritizoval i prezident prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Podle něj se na českých zastupitelských úřadech "dějí lumpárny", zájemci o práci musí platit podle jeho informací až 1300 eur různým zprostředkovatelům.

Boj o drahé potraviny pokračuje. Jurečka lhal, tvrdí Svaz obchodu a cestovního ruchu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!