Kalousek řekl školským odborům, že pro ně nemá peníze navíc | E15.cz

Kalousek řekl školským odborům, že pro ně nemá peníze navíc

Kalousek řekl školským odborům, že pro ně nemá peníze navíc, nepedagogičtí pracovníci přijdou o peníze
Kalousek řekl školským odborům, že pro ně nemá peníze navíc, nepedagogičtí pracovníci přijdou o peníze
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Školské odbory odešly ze schůzky s ministrem financí Miroslavem Kalouskem s nepořízenou, peníze navíc prý pro školství nemá. Odboráři se s ním ráno sešli kvůli rozpočtu na příští rok, obávají se totiž snížení platů nepedagogů. Kalousek ale řekl, že o rozpočtu stejně rozhodne až vláda. Odboráři se dnes ještě sejdou s ministrem školství Josefem Dobešem, chtějí, aby peníze pro školníky a kuchařky našel.

„Nemám někde natisknutý balík peněz,“ reagoval Kalousek na dotaz, zda ministerstvu školství přidá do rozpočtu pro příští rok. Je prý o tom ještě možné vést diskusi, ale vláda by v tom případě musela říct, z jakého resortu peníze vezme.

„Pan ministr byl vstřícný, ochotný komunikovat, ale peníze nepřidá,“ komentoval dnešní schůzku šéf odborářů František Dobšík. Odpoledne se chystá ještě na jednání s ministrem školství, když se nedohodnou, zvažují prý oslovit i premiéra.

Ministr Dobeš totiž oznámil, že pokud nedostane přidáno 1,5 miliardy, bude škrtat na platech nepedagogických pracovníků škol. Učitelům už dříve slíbil přidat v roce 2012 čtyři miliardy, a pokud se nenavýší rozpočet školství, chce tyto peníze ušetřit mimo jiné i na platech školníků a kuchařek. Těm by škrtnul 700 milionů, což by znamenalo, že jim plat klesne o pět procent. Už letos přitom hospodářkám, uklízečkám a dalšímu personálu škol klesly platy o deset procent, jejich průměrná mzda činila v prvním čtvrtletí tohoto roku 13 tisíc korun.

Místopředsedkyně školských odborů Markéta Vondráčková proto nevyloučila ani stávku, školy by mohly zůstat zavřené některý den v září, než se bude projednávat definitivní podoba rozpočtu. Odboráře už podpořil třeba senátor Marcel Chládek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.