Klaus: Ekologů se bojím víc než Al-Káidy | e15.cz

Klaus: Ekologů se bojím víc než Al-Káidy

Prezident republiky Václav Klaus
Prezident republiky Václav Klaus
• 
ZDROJ: Sedmicka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Václav Klaus, který je v těchto dnech na návštěvě Austrálie, uvedl, že za největší ohrožení světa považuje odnárodňování států a přechod ke globálnímu vládnutí, ale také enviromentalismus. Těchto trendů se prý bojí více než teroristické sítě Al-Káida. Dodal, že tento jeho výrok do jisté míry potvrdily i poslední zprávy o blokádě těžby stromů napadených kůrovcem na Šumavě.

Klaus své názory zveřejnil v rámci zápisků o australské cestě, které otiskuje deník Právo. Organizátoři jeho vystoupení na univerzitě v Melbourne ho prý požádali, aby sdělil, v čem vidí největší současné ohrožení svobody.

„Vidím je v enviromentalismu a v odnárodňování států a v přechodu ke globálnímu (a evropskému) vládnutí. Těchto dvou věcí se já bojím více než Al-Káidy,“ napsal Klaus.

Klaus dodal, že při psaní této věty mu přišla SMS zpráva o tom, že ekologičtí aktivisté se na Šumavě zavěsili v sítích do korun stromů napadených kůrovcem, aby tak zabránili jejich kácení. „Snad už k tomu není třeba nic dodávat,“ uvedl prezident.

Policisté odstraňují řetěz, kterým se v šumavské lokalitě Na Ztraceném u Modravy připoutal 26. července jeden z ekologických aktivistů bránících kácení stromů v Národním parku Šumava.Autor:
Policisté odstraňují řetěz, kterým se v šumavské lokalitě Na Ztraceném u Modravy připoutal jeden z ekologických aktivistů bránících kácení stromů v Národním parku Šumava.

Češi jsou prý vůči katastrofickým zprávám ostražitější

Klaus na dvoutýdenní cestě v Austrálii přednáší o svém pohledu na debatu kolem klimatických změn. Podle něj jsou tyto diskuse v Austrálii daleko vzrušenější než u nás a svou návštěvu označil za jejich „katalyzátor“.

„U nás tuto debatu skoro nikdo nevede, katastrofickým zprávám nikdo moc nevěří, na to jsme příliš racionální a pragmatičtí. A navíc nás vyučil i ten komunismus, že se takovým věcem nemá věřit,“ napsal Klaus.

Prezidentovi se při cestě po Austrálii daří poutat pozornost médií. V úterý se odmítl podrobit bezpečnostní prohlídce v australském parlamentu v hlavním městě Canbeře. V prostorách budovy má studio celostátní australská televize ABC1, která s ním chtěla udělat rozhovor.

Klaus později uvedl, že kauzu uměle dotvořila média. Podle svých slov se jen chtěl vyhnout organizačnímu chaosu a dlouhé frontě školáků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery