Klienti si více půjčují, Komerční bance stoupl v pololetí zisk o 15 procent | E15.cz

Klienti si více půjčují, Komerční bance stoupl v pololetí zisk o 15 procent

ČTK

Komerční bance vzrostl v pololetí čistý zisk meziročně o 15 procent na 7,7 miliardy korun. Bez mimořádných položek spojených s restrukturalizací budov centrály dosáhl zisk 6,8 miliardy, a byl tak rovněž vyšší o 15 procent. Celkové výnosy bez loňského příjmu za podíl Komerční banky ve společnosti VISA Europe vzrostly meziročně o dvě procenta na 15,6 miliardy korun.

Bance, jejíž akcie se obchodují na pražské burze, v prvním pololetí vzrostl meziročně i objem poskytnutých úvěrů, vyšší byly i vklady. Celkový hrubý objem úvěrů stoupl o 5,1 procenta na 599,8 miliardy korun a vklady o 11,8 procenta na 771,2 miliardy korun. Uvedl to ve středu mluvčí Komerční banky Michal Teubner.

Bance, jejíž akcie se obchodují na pražské burze, vzrostl meziročně i objem poskytnutých úvěrů, vyšší byly i vklady. Celkový hrubý objem úvěrů stoupl o 5,1 procenta na 599,8 miliardy korun a vklady o 11,8 procenta na 771,2 miliardy korun.

Provozní výnosy klesly o čtyři procenta na 15,6 miliardy korun. Výnosy očištěné o jednorázové položky vzrostly o dvě procenta, a to díky ziskům z finančních operací. "Klienti významně navyšovali své finanční zajišťování v době okolo opuštění kurzového závazku České národní banky," uvedla banka.

Čisté úrokové výnosy klesly o 1,3 procenta na 10,3 miliardy korun. Čisté výnosy z poplatků a provizí se snížily o 5,4 procenta na 3,2 miliardy korun. "To značí, že ziskovost z každé koruny poskytnutých úvěrů klesá," upozornil analytik BH Securities Martin Vlček.

Dodal, že banka je relativně blízko regulatorní hranice celkových povinných minimálních rezerv, které mají začít platit od léta příštího roku. "Hrozí tedy, že firma bude muset dříve nebo později snížit dividendu," uvedl.

Kapitálová přiměřenost činila ke konci června 16,5 procenta. Od ledna 2017 musí Komerční banky držet úroveň alespoň 15,4 procenta. Česká národní banka navíc od července 2018 zvýší sazbu proticyklické rezervy a Komerční banka bude muset plnit limit 15,9 procenta. "Jsme bezpečně nad limitem. Hodláme v blízké době začít postupně posilovat svůj regulatorní kapitál," uvedl ve středu finanční ředitel banky Jiří Šperl. Dodal, že banka nic nezměnila na záměru vyplatit na dividendě 60 procent čistého zisku za rok 2017.

Akcie banky, která zveřejnila pololetní výsledky jako první z velkých tuzemských bank, před 10. hodinou posilovaly o 0,7 procenta na 966 korun.

Provozní náklady bez mimořádných položek stouply o 1,9 procenta. Podle banky vzestup personálních nákladů mírnily pomaleji rostoucí administrativní náklady a odpisy. Kromě toho banka již v prvním čtvrtletí zahrnula do svých provozních nákladů příspěvek z prodeje a přecenění budov centrály Komerční banky. Skupina také vykázala čisté rozpuštění opravných položek ve 0,1 miliardy korun díky úspěšnému vymáhání a příznivým ekonomickým podmínkám.

Aktiva skupiny Komerční banky vzrostla proti konci loňského roku o 12,6 procenta na 1,04 bilionu korun. Za stejné období se zvýšily i celkové závazky, a to o 15 procent na 939,9 miliardy korun.

Na konci června měla skupina Komerční banky 2,4 milionu klientů, samotná Komerční banka 1,65 milionu klientů, meziročně o 0,3 procenta více. Včetně divize pro korporátní klienty na Slovensku měla skupina 391 bankovních poboček a 769 bankomatů.

V bance ke středečnímu dni končí ve funkci předsedy představenstva a generálního ředitele Albert Le Dirac'h. Nahradí ho Jan Juchelka, který posledních pět let působil v centrále mateřské banky Société Générale v oblasti korporátního a investičního bankovnictví.

Société Générale drží v Komerční bance podíl 60,4 procenta. Její zisk klesl ve druhém čtvrtletí o 28 procent na 1,06 miliardy eur (27,7 miliardy korun). Na zisk měl negativní dopad nárůst rezerv na právní spory a nižší příjmy.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!