Kmoníček bude velvyslancem v USA | E15.cz

Kmoníček bude velvyslancem v USA

Hynek Kmoníček
Hynek Kmoníček
• 
ZDROJ: Tereza Zavadilova, E15

Michal Půr

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru kanceláře prezidenta Miloše Zemana, bude novým velvyslancem ve Spojených státech. Serveru E15.cz to potvrdily dva důvěryhodné zdroje.

Návrh na jmenování bude v režimu tajné projednávat vláda. Kmoníček by měl na postu velvyslance vystřídat Petra Gandaloviče, který ve Washingtonu působí od července 2011.

Podle Kmoníčka jde o záležitost ministerstva zahraničních věcí a vlády. „K nám na Hrad ještě nic nedošlo. A i potom by to bylo tajné,“ sdělil Kmoníček. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček uvedl, že téma výběru velvyslanců prezident nekomentuje. „Podotýkám, že vláda projednává tyto záležitosti v režimu utajení. A dodávám, že do udělení agrément nikterak jména nekonkretizujeme,“ řekl Ovčáček.

V současnosti však neexistuje důvod, proč by vláda neměla Kmoníčkovu kandidaturu schválit. Gandalovič, který je mimochodem bývalý ministr zemědělství za ODS, by letos stejně skončil a o Kmoníčkovi jako jeho nástupci diplomaté už nějakou dobu pod rouškou anonymity mluví.

Není ani důvod se domnívat, že by prezident Zeman byl s Kmoníčkem nespokojený. Kmoníček mu například pomohl zažehnat spor s bývalým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem ohledně jmenování velvyslanců, v němž Zeman nakonec dosáhl svého.

Kmoníček je ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. Dříve již působil jako velvyslanec v Austrálii, do července 2010 byl také náměstkem ministra zahraničních věcí pro právní a konzulární problematiku a aktuální politické otázky.

Hynek Kmoníček: Nejsem Zemanovo kladivo

Hynek Kmoníček: Tvrdost vůči Rusku vyvolá i naši bolest

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video