Komerční banka: Ekonomika příští rok poroste o 1,8 procenta | E15.cz

Komerční banka: Ekonomika příští rok poroste o 1,8 procenta

Měnová odluka
Měnová odluka
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Komerční banka ve své nejnovější prognóze, kterou zveřejnila tento týden, vyslovila optimistická čísla. V letošním roce počítá s poklesem ekonomiky o 0,9 procenta a pro příští rok s růstem o 1,8 procenta. Silnější zahraniční poptávka by měla ve zbytku letošního roku podpořit export, a tím také průmyslovou produkci, uvedla banka. Z finančních autorit jde pro letošek o nejlepší předpověď.

Velmi nízkou v příštím roce odhadují analytici banky inflaci. „K výrazné revizi jsme přistoupili u inflačního výhledu pro rok 2014, který byl oproti červencové prognóze zrevidován směrem dolů o 1,3 procentního bodu,“ uvedli.

Průměrná inflace by tak po letošních 1,4 procenta měla klesnout na 0,1 procenta. „V prvních měsících roku se dokonce bude nacházet v záporných hodnotách, když v lednu může být vykázán téměř půlprocentní meziroční pokles spotřebitelských cen,“ uvedl hlavní ekonom banky Jan Vejmělek. Hlavním důvodem bude podle něj propad cen elektrické energie na počátku příštího roku.

Česká bankovní asociace očekává letos pokles hrubého domácího produktu (HDP) o jedno procento a příští rok růst o 1,6 procenta. Ministerstvo financí počítá letos s poklesem ekonomiky o 1,1 procenta a příští rok s růstem o 1,3 procenta. ČNB očekává podle srpnové prognózy letos pokles o 1,5 procenta a příští rok růst o 2,1 procenta.

Vývoj HDP od roku 1990 do roku 2012

Vývoj HDP v Česku Autor: E15

Pramen: ČSÚ

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video