Koruna za rok přišla o tři procenta, zlotý a forint ztratily víc | E15.cz

Koruna za rok přišla o tři procenta, zlotý a forint ztratily víc

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CNB

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Koruna v poslední obchodní den roku posílila. K euru si proti čtvrtku polepšila o 22 haléřů na 25,50 Kč/EUR, k dolaru končila silnější o 27 haléřů na 19,65 Kč/USD, vyplývá z údajů serveru Patria Online. „Z trojlístku měn střední Evropy je koruna k euru nejpevnější. Ve srovnání s koncem roku 2010 oslabila zhruba o 3 procenta," uvedl server.

Zlotý podle údajů Patria Online končí rok na úrovni 4,46 zlotého za euro a za rok ztratil téměř 13 procent. Forint utrpěl další ztráty schválením kontroverzní novely zákona o centrální bance maďarským parlamentem, což jej vyslalo až nad úroveň 315 forintů za euro. I jeho ztráta za celý rok se tak přibližuje 13 procentům.

Příští rok by česká měna podle odhadů analytiků oslovených ČTK měla posílit a na konci roku 2012 se obchodovat pod hranicí 25 korun za euro. V prvních měsících příštího roku ale ekonomové ještě očekávají v souvislosti s dluhovou krizí eurozóny oslabování koruny. Zároveň upozorňují na to, že kurz bude příští rok rozkolísanější než letos.

Vývoj kurzu koruny vůči euru za poslední rok

Graf 27. 12. 2011. Autor: vrba@mf.cz

„Vývoj dluhové krize v eurozóně bude zřejmě hlavním faktorem pohybujícím českou korunou v příštím roce. Vzhledem k tomu, že řešení i těch nejvíce urgentních evropských problémů zřejmě potrvá v lepším případě několik měsíců, nepočítáme na první čtvrtletí roku 2012 téměř s žádným posílením české koruny,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Hlavní ukazatele české ekonomiky ovšem podle něj zůstávají relativně příznivé. „V průběhu roku proto i nadále počítáme s návratem koruny k posilování. Koncem roku 2012 v našem hlavním scénáři bude česká koruna atakovat hladinu 24 Kč/EUR,“ odhadl.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video