Krnáčová: Analýzy smluv o provozu vodovodů jsou dokončené | E15.cz

Krnáčová: Analýzy smluv o provozu vodovodů jsou dokončené

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO)
Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO)
• 
ZDROJ: Pinkas Martin/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Praha má dokončeny analýzy ohledně sporné smlouvy o provozu vodovodních sítí v metropoli a radní začnou v průběhu několika týdnů jednat o tom, jak situaci řešit. Uvedla to primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Vedení města v uplynulých měsících opakovaně uvedlo, že je smlouva nevýhodná, a že chce prověřit její platnost. Firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která vodovody v metropoli provozuje, už dřív pochybnosti o výhodnosti a platnosti smluv odmítla.

Představu města o řešení situace Krnáčová nenastínila. Rada by prý měla řešit mimo jiné vypověditelnost smluv, s ohledem na složitost situace ale primátorka nebyla konkrétnější. „Nejprve musíme s návrhem seznámit radu,“ řekla. „Věřím tomu, že se nám podaří zásadním způsobem s touto problematikou pohnout,“ dodala.

Hospodaření s vodou v Praze provází složité smluvní vztahy, o jejichž nevýhodnosti se diskutuje už řadu let. Firmu PVK v 90. letech minulého století od státu koupila francouzská Veolia, která od té doby distribuuje vodu v Praze a vybírá poplatky od uživatelů. Vodovodní síť má na základě dodatku z roku 2013 pronajatou až do roku 2028.

Věřím tomu, že se nám podaří zásadním způsobem s touto problematikou pohnout

Z výdělku pěti miliard korun ročně se Praze za pronájem vrací necelé dvě miliardy korun, dalších 830 milionů jsou investice do oprav. Veolia ročně inkasuje kolem 500 milionů korun. Francouzská firma v minulosti za ovládnutí PVK zaplatila sedm miliard korun, většina peněz se podle Mrkose rozpustila ve státním rozpočtu.

Praha řadu let připravuje rekonstrukci čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, která dohromady vyjde na více než deset miliard korun. I kvůli smlouvě s Veolií metropole podle neoficiálních informací nedosáhne na evropské dotace na stavbu. Praha se proto potýká s problémy, jak nákladnou rekonstrukci zaplatit.

Debata kolem pronájmu vodovodních sítí se znovu rozvířila kvůli nedávné havárii v Praze 6, při které kvůli znečištěné vodě onemocnělo několik tisíc lidí. Primátorka k tomu řekla, že by se mělo více peněz z nájmu investovat do opravy zastaralé vodovodní sítě.

Primátorka nařídila analýzu smluv Prahy s JC-Deacaux

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video