Lex Babiš ze Sněmovny v sobě má skoro dvacet chyb, tvrdí senátor Vícha. Horní komora podle něj zbytečná není | E15.cz

Lex Babiš ze Sněmovny v sobě má skoro dvacet chyb, tvrdí senátor Vícha. Horní komora podle něj zbytečná není

Pavel Otto

Pavel Otto

Senát změnil normu tak, aby neplatila od ledna, ale až od září příštího roku. To by Andreji Babišovi umožnilo, aby se nemusel vzdát vlastnictví Agrofertu už letos.

 

Projednávání novely zákona o střetu zájmů Senátem přerostlo do debaty o potřebnosti horní komory parlamentu. Norma zakazující členům vlády získávat veřejné peníze a vlastnit média, kterou hnutí ANO nazývá lex Babiš, putuje zpět do Poslanecké sněmovny. Důvodem je to, že obsahuje chyby technického rázu, které je podle senátorů nutné opravit. Pro jich bylo 61, tedy jasná většina.

„V zákonu jsme našli téměř dvě desítky chyb, což svědčí o nepříliš kvalitní práci poslanců. A vyvrací to prohlášení pana prezidenta a pana Babiše o zbytečnosti Senátu. Kdybychom zákon schválili, je prakticky nepoužitelný,“ řekl předseda klubu ČSSD Petr Vícha. S myšlenkou zrušit Senát přišel už v sobotu po oznámení výsledků druhého kola senátních voleb právě Babiš, jehož hnutí propadlo.

Následně šéfa ANO s odkazem na nízkou voličskou účast podpořila hlava státu.
Podle Jaroslava Kubery (ODS) je reálnější, že zanikne funkce prezidenta než Senát. „Tak jako TGM vstoupil do dějin jako první prezident, Miloš Zeman by se zapsal jako poslední. Stačilo by zrušit ústavní články 54 a 66,“ konstatoval.

Zpřísnění střetu zájmů sněmovna schválila původně tak, aby se firmy z více než pětadvaceti procent vlastněné ministry nemohly už od ledna ucházet o veřejné zakázky a získávat nenárokové dotace a investiční pobídky. Babiš je jediným akcionářem Agrofertu, který jen loni získal veřejné kontrakty za 1,5 miliardy korun.

Senátoři za ANO neúspěšně navrhovali, aby se zákaz vztahoval až na příští členy vlády. Prošla však varianta, podle níž by měl Babiš převést Agrofert například pod svěřenský fond nejpozději od příštího září. Ministr financí už dříve označil sněmovní variantu za podraz.

„Vůbec ho nelituji. Mimořádně mě baví jeho výlevy, když mluví o tom, jak je pronásledován. Věřil bych mu, kdyby byl majitelem médií desítky let. Ale on si je koupil, když šel do politiky,“ poznamenal socialistický senátor Radko Martínek.

Novelu nyní i se senátními pozměňovacími návrhy znovu projednají poslanci. Zatímco premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s posunutím účinnosti na září souhlasí, opoziční ODS a TOP 09 jsou proti. Ve sněmovně získala norma jednoznačnou podporu 135 zákonodárců, proti bylo jen ANO.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.