Lihový boss Březina: Zbraně mi dal do zástavy nějaký Jugoslávec | E15.cz

Lihový boss Březina: Zbraně mi dal do zástavy nějaký Jugoslávec

Hlavní protagonista takzvané lihové mafie Radek Březina obžalovaný z nedovoleného ozbrojování stanul 20. dubna před senátem Okresního soudu ve Zlíně.
Hlavní protagonista takzvané lihové mafie Radek Březina obžalovaný z nedovoleného ozbrojování stanul 20. dubna před senátem Okresního soudu ve Zlíně.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Radek Březina, šéf takzvané lihové mafie, která stát zřejmě připravila o 6,7 miliardy korun, přiznal, že v jedné z budov bývalého areálu Svitu ve Zlíně ukrýval zbraně. Údajně mu je v 90. letech dal do zástavy za půjčku „nějaký Jugoslávec“. Případ dnes začal projednávat zlínský okresní soud. Březinovi hrozí za nedovolené ozbrojování až pět let vězení.

Policie loni v únoru ve 45. budově průmyslového areálu, která patří Březinovu otci, našla plně funkční samopal, brokovnici a pistoli ráže devět milimetrů. K tomu skříňový trezor ukrýval 1129 nábojů, tlumič hluku výstřelu, ale také asi 700 gramů trhaviny semtex s rozbuškami. Podle státního zástupce Jana Zubka neměl Březina na držení žádné ze zbraní povolení.

Podle obžaloby je přechovával nejméně od roku 1996 do 20. února 2014. Několikrát je přesunoval; byly v sídle společnosti Morávia-Chem v Hrobicích na Zlínsku, kterou ovládal Březina, v garáži domu jeho prarodičů v části Zlína Kostelec a poté v 65. a 45. budově továrního areálu ve Zlíně.

Březina tvrdil, že Jugoslávci v roce 1993 či 1994 půjčil 50 tisíc korun na úrok deset či 15 procent. Do zástavy si od něj prý tehdy vzal automobil v hodnotě 70 tisíc až 80 tisíc korun. Jugoslávec mu ale údajně říkal, že auto potřebuje k dokončení obchodu na cestu do zahraničí, a místo něj mu do zástavy dal zbraně v dřevěné bedně a další věci.

Zbraně jako přítěž

„Předpokládal jsem, že pro něj mají ty zbraně vyšší hodnotu. Nečekal jsem, že by mi měly zůstat,“ uvedl Březina. Zbraně pro něj prý byly přítěží.

„Od roku 1997 jsem je nedržel v ruce. Nikdy jsem je nepoužil, nestřílel jsem s nimi a ani na můj příkaz nebyly použité. Nenašel jsem způsob, jak se jich zbavit, aniž by byly někým použity nebo jsem se sám dostal do problémů a byl vyšetřován,“ řekl obžalovaný.

Dodal, že si myslel, že skříňový trezor se zbraněmi někdo v roce 2008 ukradl při rekonstrukci budovy v bývalém svitovském areálu. Projektant je podle něj přesunul do 45. budovy, aniž o tom někomu řekl. „Myslel jsem si, že zbraně už nemám,“ tvrdil Březina, který trezor nejprve využíval i jako archiv pro dokumenty. Policie nezjistila, že se zbraněmi byl spáchán trestný čin.

Pokud bude uznán vinným, hrozí Březinovi až pět let nepodmíněně. Podstatně vyšší trest může dostat u olomouckého krajského soudu.

Od loňského května se zabývá obžalobou týkající se skrytých zásob lihu, kterou spojil a od prosince projednává společně s obchody s nelegálním lihem, při nichž osm obžalovaných údajně připravilo stát na daních o 6,7 miliardy korun. Březina je navíc podle svých slov vyšetřován za ovlivňování svědků a praní špinavých peněz.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video