Lihový boss může dostat nejvyšší možný trest, žalobce navrhl 13 let vězení | E15.cz

Lihový boss může dostat nejvyšší možný trest, žalobce navrhl 13 let vězení

Radek Březina
Radek Březina
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Státní zástupce navrhl šéfovi takzvané lihové mafie Radku Březinovi za nelegální obchody s lihem nejvyšší možný trest 13 let a čtyři měsíce vězení a propadnutí majetku. Naopak nejnižší trest ze všech sedmi členů organizované skupiny žádá pro jeho bratra Tomáše Březinu, kterému jako jedinému v celé kauze přisoudil na konci procesu status spolupracujícího obviněného. Do vězení by jej chtěl poslat na čtyři roky. Závěrečné řeči obhájců jsou naplánovány do konce tohoto týdne, rozsudek zřejmě nepadne.

Případ rozsáhlých nelegálních obchodů s lihem označil žalobce Miroslav Stoklásek za případ s nejvyšší škodou týkající se krácení spotřební daně, která dosáhla 6,7 miliardy korun. U Radka Březiny, který vše řídil, vzal jako jedinou polehčující okolnost, že se na základě důkazů nakonec přiznal.

„Bylo to doznání pod tíhou důkazů, které byly provedeny. Jinak u něj převažují veskrze samé přitěžující okolnosti. Sám se uvedl jako hlava této zločinecké skupiny a s ohledem na následek, který nastal v podobě té obrovské výše zkrácené spotřební daně, nebylo možné navrhnout ani jiný trest,“ řekl dnes žalobce Stoklásek.

Jeho bratrovi Tomášovi, který podrobně popsal trestnou činnost skupiny, navrhuje čtyři roky včetně propadnutí majetku. O dva roky více žádá pro tehdejšího blízkého spolupracovníka Březiny Lubomíra Kaláče, který o status spolupracujícího rovněž usiloval. Podle žalobce sice jako první vystoupil v roce 2013 proti Radku Březinovi a významně pomohl usvědčit jejich odběratele lihu, v jeho výpovědi však prý byly značné rozpory.

Přesně rozdělená práce

Další obžalovaní měli podle žalobce přesně rozdělené úkoly. „Každý měl vymezenou dělbu činnosti, jejich jednání vykazuje znaky organizované zločinecké skupiny zcela mimořádného rozsahu,“ uvedl Stoklásek. Jednatele Morávia-Chem Radka Menšíka označil za důležitého prostředníka, byť se muž podle něj snaží pasovat do role bílého koně. Žádá pro něj 12 let. Ostatním obžalovaným, kteří byli součástí skupiny, jako je správce nemovitosti Ivan Kovářík, skladník Rostislav Hanulík a Václav David, který údajně navážel líh do ukrytých nádrží, navrhuje nejnižší možnou sazbu devět let a dva měsíce. Pro Tomáše Pantlíka, jenž nebyl členem organizované zločinecké skupiny, žádá za napomáhání tři až čtyři roky vězení.

Kauzou se soud zabývá od loňského prosince. S nelegálním lihem prý skupina obchodovala od roku 1998 do roku 2013. Podle obžaloby čistili technický líh a používali ho k výrobě alkoholických nápojů, prodávali ho bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také minimálně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu a jeho část ukrývali v tajných úložištích. Kauza má ještě pokračování. V souvislosti s odhalováním této činnosti policisté postupně obvinili další lidi, kteří líh odebírali nebo legalizovali majetek pocházející z trestné činnosti Radka Březiny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.