Loňské volby stály 575 milionů, letošek bude dražší

Krajské a senátní volby 2012

Krajské a senátní volby 2012 Zdroj: CTK

Výdaje na všechny volby, které se loni v Česku uskutečnily, si vyžádaly ze státního rozpočtu 575 milionů korun. Občané loni volili do jedné třetiny Senátu, do krajských zastupitelstev a také v nových, dodatečných i opakovaných volbách do některých obecních zastupitelstev. Vyplývá to z údajů v návrhu státního závěrečného účtu za loňský rok.

Nejvíc peněz, 494 milionů, si loni vyžádaly krajské volby. Senátní volby stály 81 milionů.

Na zpracování výsledků voleb vynaložil Český statistický úřad téměř 85 milionů korun. Zhruba stejnou částku muselo zaplatit ministerstvo vnitra, a to hlavně na tisk a distribuci volebních lístků, ale i na telekomunikační služby, platy policistů a sekretariátu Státní volební komise. Další peníze muselo vynaložit ministerstvo zahraničí nebo ministerstvo obrany, a to na volby ve vojenských újezdech.

Na přípravu prezidentské volby, která se uskutečnila letos, obdržel Český statistický úřad již loni deset milionů korun. Státní rozpočet pro tento rok počítá s výdaji na volby a na příspěvky politickým stranám s celkovou částkou 1,2 miliardy korun. Na prezidentské volby bylo pro letošek vyčleněno 600 milionů korun, na volby celkem asi 711 milionů.