Merkelová přijede v pátek do Prahy, připomene sto let československé samostatnosti | E15.cz

Merkelová přijede v pátek do Prahy, připomene sto let československé samostatnosti

Angela Merkelová
Angela Merkelová
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německá kancléřka Angela Merkelová přijede v pátek do Prahy, kde bude jednat s českým premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v Berlíně mluvčí spolkové vlády Steffen Seibert. Informaci následně potvrdila mluvčí české vlády Petra Doležalová. Setkání se uskuteční při příležitosti oslav 100. výročí založení Československa. K výročí se Babiš setká v Praze také s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Schůzka s Merkelovou je naplánovaná na páteční odpoledne do Kramářovy vily. Po ní bude následovat tisková konference, uvedla Doležalová. S Macronem předstoupí Babiš před novináře v sobotu dopoledne v Lichtenštejnském paláci. V pátek se Macron setká s prezidentem Milošem Zemanem, informoval už dřív Pražský hrad.

Merkelová byla v ČR několikrát. Naposledy v srpnu 2016 na jednodenní pracovní cestě, kdy s prezidentem Zemanem diskutovala o migraci a přerozdělovacích kvótách, a našla si i čas na návštěvu Strahovského kláštera a tamní knihovny spolu s tehdejším premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Předtím v dubnu 2012 jednala Merkelová v Praze s tehdejším prezidentem Václavem Klausem o Evropě a energetice. A dvakrát byla v Praze oficiálně v lednu 2007 a v říjnu 2008. Českou metropoli zná Merkelová ještě ze svých studentských let, kdy tu opakovaně působila na stážích.

S Babišem se Merkelová setkala počátkem září v Berlíně. Po schůzce tehdy uvedla, že vzájemné vztahy považuje za výborné, jejich sporným bodem ale zůstává přerozdělování běženců. Babiš na společné tiskové konferenci prohlásil, že Evropa si nyní musí určit, "kde bude bránit evropský kontinent".

Připomenout výročí vzniku Československa přijedou v příštích dnech do Česka také další zahraniční státníci. Prahu o slavnostním víkendu navštíví slovenský prezident Andrej Kiska a americký ministr obrany James Mattis. Kiska spolu se Zemanem si v neděli ráno připomenou výročí na pražském Vítkově. Mattis se v neděli zúčastní v Praze slavnostní vojenské přehlídky v Evropské ulici.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video