Miliardáři nehájí zájmy lidí, obul se Sobotka do Babiše | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Miliardáři nehájí zájmy lidí, obul se Sobotka do Babiše

Pavel Otto

Pavel Otto

Širší vedení ČSSD schválilo dlouhodobý program, za hlavního soupeře považuje ANO. Strana cílí na zaměstnance, rodiny s dětmi a seniory. Důraz klade také na vysokorychlostní železnice.

 

Konkurenceschopnost české ekonomiky nesmí být podle sociální demokracie založena na nízkých platech, ale na kvalifi kovaných pracovnících, inovacích a výrobcích s vysokou přidanou hodnotou. Strana chce také zamezit vývozu kapitálu do zahraničí ve formě dividend, část těchto peněz by měla zůstat v Česku ve vyšších mzdách. Plánuje vrátit daňovou progresi pro fyzické osoby s vyššími příjmy a zavézt sektorovou daň především pro banky.

Počítá s tím dlouhodobý program ČSSD o pěti desítkách stran, na němž se dohodl ústřední výkonný výbor partaje. Schválit ho má její březnový sjezd.
Poprvé se v něm objevuje důraz na výstavbu vysokorychlostních železnic, klíčové je lepší spojení s Německem.

Nejsem jinak orientovaný, byl jsem v CIA. Čtěte ty nejzajímavější střípky z Babišovy řeči

Šéf socialistů Bohuslav Sobotka zopakoval, že hlavním soupeřem ve volbách do Poslanecké sněmovny je hnutí ANO Andreje Babiše a jedině ČSSD ho může porazit. „Chceme hájit zájmy zaměstnanců, rodin s dětmi, seniorů nebo lidí s průměrnými příjmy. Je důležité si uvědomit, že zájmy normálních lidí nehájí miliardáři,“ prohlásil Sobotka. Z dlouhodobé vize bude vycházet program pro podzimní volby.

„Rozhoduje se o tom, kdo v této zemi uspěje,“ řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, jenž má přípravu dokumentu na starosti. Připomněl spor s Babišem a částí byznysu o to, zda má země přijímat další pracovníky z Východu. Podle Zaorálka jde o krátkodobý zájem „oligarchických tendencí“. „Nemá smysl vytvářet výroby, které budou udržovat Česko jako nízkonákladovou pracovní sílu. Kašlou na to, že dlouhodobě pro zemi, národohospodářství je to sporné, a dokonce minusové. Nesmíme se stát ekonomickou a politickou periferií,“ poznamenal.


Vše o ČSSD čtěte zde >>>


Před podzimním kláním nechce strana nechat nic náhodě, po více než deseti letech opět najme americkou komunikační agenturu. Má jít o společnost STG, která pomáhala k vítězství bývalému americkému prezidentovi Baracku Obamovi. Jeho nástupce Donald Trump sdílí s Babišem podle zástupců firmy podobný temperament, nedostatek politických zkušeností a disciplíny.

Starec uvolní post místopředsedy
Dosavadní místopředseda ČSSD pro hospodaření Martin Starec se stane ekonomickým ředitelem strany. Její šéf Bohuslav Sobotka ho do nově zřízené funkce jmenuje v nejbližších dnech. „Politické vedení sociální demokracie se zbaví starostí řešit hospodaření,“ vysvětlil. Uvolněné místo v grémiu zvýšilo šance pražského radního pro dopravu Petra Dolínka. Volit místopředsedy bude březnový sjezd socialistů.
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!