Ministerstvo financí chce vyjmout Čapí hnízdo z dotačního programu. I přes nesouhlas ROP | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Ministerstvo financí chce vyjmout Čapí hnízdo z dotačního programu. I přes nesouhlas ROP

Ministerstvo financí chce vyjmout Čapí hnízdo z dotačního programu. I přes nesouhlas ROP
Ministerstvo financí
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Ministerstvo financí velmi pravděpodobně rozhodne i přes nesouhlas výboru regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy o vyjmutí Čapího hnízda z evropského financování. Podle úřadu je to z hlediska rozpočtu nejlepší řešení, jinak by ČR hrozilo krácení už přidělených peněz. Sdělilo to v úterý ministerstvo financí.

ROP Střední Čechy v úterý neschválil vynětí farmy Čapí hnízdo z evropského financování. Orgán, v němž má většinu středočeská opozice za TOP 09, STAN a ODS, tak nevyhověl doporučení ministerstva financí i Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).

Podle opozice by se v opačném případě kauza přenesla na národní úroveň a mohla být zametena pod koberec. Členové výboru za ANO s tím nesouhlasili, podle nich mělo jít o technické uzavření programu.

"MF bere rozhodnutí výboru regionální rady na vědomí a připomíná, že má jako platební a certifikační orgán při vyjmutí nebo nevyjmutí poslední slovo. S ohledem na přezávazkování ROP Střední Čechy a hrozící důsledky vyplývající z nevyjmutí projektů, které by Evropská komise vůči ČR uplatnila, se velmi pravděpodobně platební a certifikační orgán rozhodne pro vynětí. Zatím však oficiální odpověď ze strany řídicího orgánu nepřišla, a není tedy na místě definitivně potvrzovat další postup," uvedlo MF.

Středočeský výbor neschválil odstřihnutí Čapího hnízda od financování EU

Dodalo, že obdobně bude postupovat i v dalších operačních programech. Zároveň úřad odmítl kritiku, že se kauzu snaží "zamést pod koberec". "Proces případného vymáhání poskytnuté dotace od příjemce probíhá na národní úrovni bez ohledu na potenciální vyjmutí nebo nevyjmutí z evropského financování," uvedl úřad. Vyjmutím projektu Čapí hnízdo z evropského financování na základě požadavku Evropské komise bude podle MF možné plně uzavřít program.

Kvůli padesátimilionové dotaci pro rekreační a konferenční areál Čapí hnízdo obvinila policie mimo jiné premiéra Andreje Babiše (ANO) a místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Sněmovní imunitní výbor v úterý doporučil plénu Sněmovny, aby Babiše i Faltýnka, kteří mají poslaneckou imunitu, vydalo k trestnímu stíhání.

Babišova vláda nezískala důvěru. Při druhém pokusu ale zvažují toleranci komunisté i SPD

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!