Babišova vláda nezískala důvěru. Při druhém pokusu ale zvažují toleranci komunisté i SPD
Poslanecká sněmovna v dnešním hlasování nevyslovila důvěru vládě premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO. Proti bylo 117 poslanců ze 195 přítomných. Hlasování předcházela přibližně hodinu a půl dlouhá debata, ve které však žádná ze stran nezměnila již předem oznámené stanovisko k hlasování. Všechny strany kromě hnutí ANO byly proti návrhu, premiér Andrej Babiš tak musí po neúspěšném sestavení vlády podat demisi. O toleranci vlády při dalším pokusu však hovoří SPD i KSČM.
Jednání bylo minulý týden nečekaně přerušeno schůzí mandátového a imunitního výboru, který se zabýval kauzou Čapí hnízdo. To ovlivnilo i dnešní hlasování, výbor totiž doporučil vydat Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Piráti a Starostové navrhovali, aby vyslovení důvěry či nedůvěry předcházelo hlasování o vydání ke stíhání. K tomu však nedošlo.
Formování vlády Andreje Babiše provázelo vyjednávání, které však nepřineslo konkrétní koaliční podporu od ostatních stran. Andrej Babiš se už krátce po volbách rozhodl pro sestavení menšinové vlády, která se skládá z dosavadních ministrů ANO a odborníků. O vyslovení důvěry žádali na základě programového prohlášení, ve kterém Babiš slíbil reflektovat programy jednotlivých stran.
Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše premiérem 6. prosince, slíbil přitom, že dá Babišovi celkem dva pokusy bez ohledu na to, zda získá většinu v Poslanecké sněmovně. Minulý týden však hlava státu svou podmínku změnila. V dalším hlasování o důvěře bude muset Babišova vláda předložit prezidentovi garanci 101 hlasů. Tomio Okamura z SPD sice oznámil, že dále trvá na prosazení svého programu, naznačil však, že pro stranu není překážkou trestně stíhaný premiér. Rovněž oznámil, že hnutí v případě spolupráce s ANO netrvá na místě ve vládě. O případné toleranci mluví i komunisté.
Vážení čtenáři, tímto dnešní online přenos ze sněmovny končí. Děkujeme Vám za přízeň a těšíme se příště.
"Pro nás je na prvním místě program, chceme co nejrychleji pracovat," řekl Tomio Okamura (SPD), který ustoupil od podmínky, že v případě spolupráce s ANO trvá na místě ve vládě. SPD spolu s hnutím ANO má ve sněmovně 100 poslanců. Babiš nicméně několikrát zopakoval, že do koalice nepozve ani SPD, ani komunisty.
Dnešní politický neúspěch Andreje Babiše rezonuje také v Německu
Czech Prime Minister Andrej Babiš has failed to win a confidence vote in parliament after mainstream parties refused to work with him over concerns the billionaire businessman may be charged with fraud. https://t.co/xAdG2YoTjw
— Handelsblatt Global (@HandelsblattGE) January 16, 2018
SPD chce na zítřejší schůzi řešit Dublinský protokol. U vydání Babiše a Faltýnová prý nehrozí zdržení. pic.twitter.com/zE7dgNEinn
— Michal Tomeš (@Tomes_Michal) January 16, 2018
SPD navrhuje, aby se o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka jednalo v pátek, uvedl šéf poslanců SPD Radim Fiala. Na středeční schůzi chtějí poslanci SPD prosadit jednání o dublinském protokolu, u kterého prý hrozí nebezpečí z prodlení. Dublinské dohody určují způsob přijímání uprchlíků v Evropské unii.
"Co se týká druhého pokusu, o kterém bude muset hnutí ANO znovu jednat, tak jsme připraveni jednat o programu i o koaliční spolupráci," říká Radim Fiala (SPD).
KSČM neplánuje vstoupit do vlády pro velké rozpory v programu s hnutím ANO. Případné stíhání Babiše a Faltýnka by však pro stranu nebyl problém, předseda KSČM Filip poukazuje na presumpci neviny.
„Není na místě se rozčilovat, ale je potřeba pracovat na bodech, které máme před sebou,“ říká Vojtěch Filip (KSČM). Komunisté potvrdili, že se nechystají podpořit bod týkající se hlasování o vydání Babiše a Faltýnka.
„Jestli bude vydání schváleno ve středu, ve čtvrtek nebo pátek není podstatné,“ pokračuje Filip. Strana však bude hlasovat pro vydání obou poslanců.
Vláda by měla být jen udržovací, zní od Starostů:
Vláda nemá důvěru a proto by neměla činit na ministerstvech žádné personální kroky, jak to doposud dělala.
— Petr Gazdík (@petrgazdik) 16. ledna 2018
TOP 09 bude usilovat o to, aby se o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka jednalo už na zítřejší schůzi. "Je zbytečné, abychom to protahovali, mandátový a imunitní výbor to už dost protahoval, setkal se pětkrát," připomněla Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). "Ti, co nepodpoří předřazení bodu na zítřejší schůzi, si chtějí udělat čas na jednání s Andrejem Babišem," řekl poslanec František Vácha (TOP 09).
"Je třeba také připomenout, že kromě Babiše je tady další člověk, který tuto situaci způsobil - a to je prezident Miloš Zeman, který podporoval menšinovou vládu," uvedla Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která rovněž mluvila o zbytečnosti uplynulých tří měsíců. Nyní vyzývá vládu, aby nečinila zásadní kroky. "Tato vláda by měla být jen udržovací. Co nejdřív by měla začít jednání o skutečné vládě," říká poslankyně.
Bývalá ministryně školství Valachová kritizuje programové prohlášení Babišovy vlády
Považuji za velmi nešťastné, když součástí vládního prohlášení jsou detailně jen platy a ještě o rok později, než jsem chtěla já a PSP. Jinak tam o školství není zhola nic konkrétního. Jasný slib zvýšení rozpočtu o padesát či raději 60 miliard by z něj udělalo lepší dokument.
— Kateřina Valachová (@katavalachova) January 16, 2018
„Neznáme nové okolnosti, které by měly názory Pirátů změnit. Nepodpoříme vládu, kde bude mít ANO dominantní úlohu,“ ukončil svá slova Bartoš
Reakce Strany Zelených:
.@AndrejBabis má dnes špatný den. Nedůvěra vlády a večer ještě dávají na @CzechTV Selský rozum.
— Zelení (@zeleni_cz) 16. ledna 2018
„Neexistuje vysvětlitelný důvod, proč nevyřešit hlasování o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka,“ říká předseda Pirátů Bartoš. Podle něj je ve veřejném zájmu, aby došlo k osvětlení situace.
Kromě ANO nebudou pro hlasování o vydání obou poslanců podle dnešních informací ani komunisté a SPD. Jaroslav Faltýnek však požádal, aby ostatní strany hlasovaly pro vydání bývalých čelních představitelů Agrofertu.
Po dnešním neúspěšném zařazení bodu o vydání Babiše a Faltýnka chtějí Piráti hlasování zařadit na zítřejší schůzi, říká předseda strany Ivan Bartoš.
„Ptali jsme se pana Babiše na to, jak přišel k Agrofertu,“ říká Jakub Michálek z Pirátské strany. Podle něj se předseda vlády doposud nevysvětlit, jak se ke koncernu dostal po transformaci a privatizaci státní firmy Petrimex. Piráti také apelují na zahájení vyšetřování kauzy OKD.
Miroslav Kalousek z TOP 09 viní ze vzniklé situace i současnou hlavu státu Miloše Zemana
Drtivá nedůvěra vládě ( 117 proti, 78 pro) je především důsledkem neschopnosti a nezodpovědnosti prezidenta republiky. Jmenoval vládu bez šance důvěru získat. M. Zeman opět prokázal, že na svůj úřad už nestačí.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) January 16, 2018
ČSSD bude usilovat o to, aby se o žádosti o vydání Babiše a Faltýnka jednalo hned na zítřejší schůzi jako o jednom z prvních bodů, říká Chvojka. Kvůli spojenectví ANO, SPD a KSČM však Chvojka očekává, že k hlasování o vydání dojde až příští týden.
Vláda důvěru nedostala ani ode mě, ani od @STANcz, ani od celé Poslanecké sněmovny. Nemůžeme totiž dát důvěru vládě, které nevěříme. Premiér vyšetřovaný za podvod je problém. ANO musí najít cestu z patu...o jedné bych věděl...
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) January 16, 2018
Nebyli jsme připraveni ani tázáni, zda chceme do vlády, říká exministr Chvojka z ČSSD pic.twitter.com/rVu89pckei
— E15.cz (@E15news) 16. ledna 2018
"Považuji to za přehlídku ztraceného času," popsal tři měsíce od voleb předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. "Jsme připraveni reagovat na tento vývoj. Pokud nás hnutí ANO osloví a poučí se z toho tříměsíčního martyria, tak jsme připraveni jednat o programu a o personáliích. Samozřejmě máme několik podmínek, stále platí, že by byl problém, kdybychom měli jít do vlády s trestně stíhaným člověkem," dodal Chvojka.
"O budoucí vládě s námi nikdo nejednal. Nikdo z hnutí ANO s námi nehovořil o programu nebo personálních. A především proto ho dnes ČSSD nemohla podpořit při hlasování o důvěře," @ChvojkaCssd na tiskovém brífinku v PSP.
— ČSSD (@CSSD) 16. ledna 2018
Zbyněk Stanjura: Je to politický debakl Andreje Babiše. Teprve potřetí vláda nezískala důvěru pro kterou si přišla.
„Teď je na řadě ANO, které ze situace musí vyvodit závěry,“ říká o budoucích krocích šéf ODS Petr Fiala. Poukazuje ale také na blížící se prezidentskou volbu, která může jmenování premiéra ovlivnit. „Jsou tu logičtí partneři, kteří se hnutí ANO nabízejí, je tu KDU-ČSL, je tu ČSSD, které podpořily ANO v hlasování o rozpočtu,“ dodává Fiala.
Jan Hamáček (ČSSD) reaguje:
@CSSD nemohla hlasovat jinak než proti menšinové vládě. Věřím,že po tomto neúspěšném pokusu premiéra @AndrejBabis se dostaví konečně ochota jednat s cílem sestavit stabilní vládu,která by se opírala o většinovou podporu a mohla tak efektivně pracovat ve prospěch občanů této země.
— Jan Hamáček (@jhamacek) 16. ledna 2018
„Vyslovení nedůvěry je logickým výsledky postupu, který zvolil pan prezident. Výsledkem je politické selhání a prohra tři měsíce od volem,“ říká šéf ODS Petr Fiala. Doufá, že se Andrej Babiš nebude chovat jako plnohodnotný předseda vlády.
„Šéf ANO by se měl probudit ze snu a měl by začít pracovat na sestavení většinové vlády v Poslanecké sněmovně,“dodal Fiala.
„Nabízejí se jen dvě možnosti. Hnutí ANO si musí ověřit, zda existuje strana, které nevadí trestně stíhaný předseda vlády. A zda tato strana je ochotna společně vládnout,“ pokračuje Fiala.
Z 13 hlasování o žádosti nově jmenované vlády o vyslovení důvěry Poslanecká sněmovna důvěru nevyslovila třem vládám - první vládě Mirka Topolánka (ODS) v roce 2006, dočasné vládě Jiřího Rusnoka (nestraník) v roce 2013 a nyní vládě Andreje Babiše (ANO).
Vláda nezískala důvěru. Byla to ztráta času, říkají Starostové pic.twitter.com/jPlGYp1ME4
— Michal Tomeš (@Tomes_Michal) 16. ledna 2018
"Skončila sranda a začíná realita. Není čas na to, aby Česká republika žila v nestabilitě. Důrazně vyzýváme hnutí ANO k druhému smysluplnému jednání, které vyústí ve stabilní vládu," vyzval předseda STAN Petr Gazdík, který zároveň vyzval k tomu, aby ministři přestali s čistkami na úřadech. Šéf poslanců STAN vyzval hnutí ANO k obnovení koalice s ČSSD a KDU-ČSL.
Marian Jurečka (KDU-ČSL) k situaci:
Jmenování premiérem je zásadní a vážná věc, toto jmenování by měl od prezidenta získat ten, kdo opravdu dokáže sestavit stabilní vládu a získat pro ni v poslanecké sněmovně důvěru!
— Marian Jurečka (@MJureka) January 16, 2018
Poslanecké kluby se nyní chystají k tiskovým konferencím, kde se k situaci vyjádří.
Jednání sněmovny dnes končí, poslanci se sejdou opět zítra v devět hodin ráno.
"Poslanecká sněmovna vládě České republiky důvěru nevyslovila," uvedl Miroslav Kalousek jako jeden z ověřovatelů. Jeho slova potvrdil předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO): "Poslanecká sněmovna odepřela vládě České republiky vyslovit důvěru."
Reakce šéfa TOP 09:
Při prvním pokusu o sestavení vlády Andrej Babiš propadl. Miloš Zeman by mu teď neměl dávat reparát, ale pověřit sestavením vlády někoho, kdo se toho zhostí odpovědně.
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) January 16, 2018
Kabinet Andreje Babiše bude muset podat demisi, obvykle to bývá na nejbližší vládní schůze. Ta by měla být zítra od 6:30 ráno.
Nevyslovení důvěry vládě je politickým selháním a velkou prohrou @AndrejBabis. Ztratili jsme téměř tři měsíce od voleb. Premiér by měl nyní co nejdříve podat demisi. Od prezidenta očekávám, že se zdrží politických rozhodnutí do doby, než bude jasno o jeho dalším mandátu.
— Petr Fiala (@P_Fiala) January 16, 2018
Pro kabinet hlasovalo všech 78 poslanců za hnutí ANO, proti bylo 117 poslanců ODS, Pirátů, SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Zbývajících pět poslanců nebylo přítomných.
Menšinová vláda premiéra Andreje Babiše nezískala důvěru Poslanecké sněmovny.
Sněmovna přerušuje jednání na patnáct minut, aby ověřovatelé spočítali hlasy.
Hlasování skončilo.
Sledujte živě:
Pro návrh zatím hlasují jen poslanci ANO, členové ostatních klubů hlasují většinou proti.
Začíná hlasování. Každý poslanec musí po vyvolání nahlas říci, zda hlasuje pro návrh, proti návrhu nebo se zdržuje.
O důvěře se hlasuje podle jmen. Je třeba nadpoloviční většina přítomných poslanců.
O důvěře se hlasuje podle jmen. Je třeba nadpoloviční většina přítomných poslanců.
Rozprava končí.
Zbyněk Stanjura (ODS) mluví nyní o otázkách obrany. "Kdyby byl pan Stropnický dobrý ministr obrany, tak by jím byl stále," řekl poslanec.
Do řádné rozpravy už není přihlášen nikdo. Poslanci nyní vystupují na základě faktických poznámek.
Já mám svědomí z dob působení na Ministerstvu obrany čisté. Něco se povedlo více a něco méně, říká ministr Stropnický
Ministr zahraničí bude hlasovat proti vydání Babiše a Faltýnka:
Budu hlasovat proti vydání @AndrejBabis a Jaroslava Faltýnka. V tom mě utvrdilo svědectví našich zástupců v mandátovém a imunitním výboru a fakt, že v policejní žádosti o vydání nepřibyly žádné důkazy. pic.twitter.com/mCzQzsXCp7
— Martin Stropnický (@stropnickym) 16. ledna 2018
Michálek znovu hovoří o privatizaci Agrofertu a společnosti Petrimex. Vyzývá Babiše, aby objasnil podrobnosti privatizace své společnosti, toho času ve svěřenském fondu
Bartoš (Piráti): Rolí opozice je kontrolovat vládu. Andrej Babiš nám vypráví alternativní realitu, tak kde jinde se můžeme ptát? Nic moc se tu nezmění mezi prvním a druhým kolem, až bude Andrej Babiš říkat, že se s ním nikdo nebaví, řekneme, že jste nám neodpověděl, protože my se vás teď ptáme.
„Já jsem měl vždy nějaké vize,“ reaguje Babiš na komentář Piráta Michálka, jež hovořil o privatizaci Agrofertu. „Já jsem vymyslel Agrofert, já jsem ho založil. Nastudujte si to,“ řekl Babiš Michálkovi
"Proč tady já jsem? Protože pan Klaus s Mečiarem rozdělili Československo bez nějakého referenda," řekl Babiš.
"Byl bych velmi nerad, abychom se s panem premiérem jako vrchním manažerem této země za šest let probudili a zjistili, že tato země patří někomu úplně jinému," řekl Jakub Michálek (Piráti).
"KDU-ČSL jako jedna z mála stran nevyloučilo vládní spolupráci, měli jsme ale podmínky. Hnutí ANO s námi nechtělo spolupracovat, tak to respektujeme, to je na vás, pak ale neříkejte, že s vámi nikdo nechtěl spolupracovat. Není tady žádný důvod, aby tu byla menšinová vláda. Je to manažerské selhání premiéra a je to jeho vina, že se tu vůbec zdržujeme s tímto pokusem," řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. "Chtěl bych také vyzvat ministry, aby odpovídali na otázky, které jsou jim tu pokládány. Ignorovat otázky je neúcta a pohrdání Poslaneckou sněmovnou, a proti tomu bych se chtěl důrazně ohradit," dodal.
Komentátor E15 Martin Čaban glosuje dění:
Prý, že hnutí ANO je sekta, která se nedokáže postavit svému vůdci. Leda prd. Babiš požádal o své vydání, ale poslanci ANO se drtivou většinou rozhodli, že budou hlasovat proti vydání. Jsou to rebelové!
— Martin Čaban (@cabanmart) 16. ledna 2018
Tomio Okamura (SPD): S dovolením bych znovu zopakoval, že SPD nepodpoří hlasování o důvěře menšinové vládě Andreje Babiše. Nadále ale budeme o programu jednat, budeme podporovat návrhy a uvidíme další vývoj. Chceme co nejdříve pracovat pro občany
Poslanci vystupují s faktickými poznámkami
„Nedebatujme o služebním zákoně, to sem dnes nepatří,“ říká poslanec Stanjura z ODS. S obdobným návrhem přišel i ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
Služební zákon by neměla dělat vláda bez důvěru, myslí si bývalý ministr Chvojka.
„Andrej Babiš je nesmírně šikovný v tom převézt věci na kolej, na kterou nepatří“, říká poslanec Pavel Blažek z ODS.
„Vláda si musí zajistit podporu 101 zástupců, o tom je dnešní hlasování. I z toho plyne, že vláda konat musí, jinak je to vláda v omezeném slova smyslu a nestačí to, aby vytvářela zákony pro všechny,“ dodává
K řádné rozpravě jsou přihlášeni zatím jen tři poslanci, o důvěře se jednalo už minulý čtvrtek, kdy se rokovalo takřka celý den. Rozprava se nyní ve většině případů týká programového prohlášení Babišovy vlády.
Začíná rozprava. Ke slovu jde Václav Klaus ml., který se k řádné rozpravě přihlásil už minulý týden.
Hlasování o důvěře vládě a vydávání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka spolu nesouvisí, říká Václav Klaus ml. (ODS). "Jediné, co mají společné je, že výsledek bude u obou stejný," glosuje Klaus.
Návrh Bartoška neprošel, proti hlasovalo 116 poslanců.
Jan Bartošek (KDU-ČSL) navrhuje přerušit schůzi a jednat o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání.
Začíná schůze sněmovny.
Klub ANO se rozhodl, že bude ve sněmovně hlasovat proti vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, uvedla poslankyně Taťána Malá. Poslanci ANO při zářijovém hlasování odešli ze sálu, aktivně nehlasovali proti.
Pokud vláda nedostane dnes důvěru, je připravena hned zítra zahájit kroky k demisi, řekl Faltýnek.
Hnutí ANO chce jednání o vydání příští úterý
"Doufáme, že se nám dnes podaří dokončit jednání o důvěře vládě," řekl Jaroslav Faltýnka (ANO). "Pokusíme se přesvědčit kolegy, aby jednání o vydání mě a pana Babiše bylo příští týden v úterý," dodal Faltýnek.
ODS podpoří návrh na předřazení hlasování o vydání
"ODS považuje za správné, že se předseda vlády a místopředseda hnutí ANO chtějí vydat k trestnímu stíhání," uvedl předseda strany Petr Fiala, který zopakoval, že ODS nepodpoří menšinovou vládu Andreje Babiše. Fiala podle svých slov doufá, že poté, co vláda důvěru nezíská a podá demisi, se prezident Miloš Zeman zdrží zásadních rozhodnutí.
ODS se připojí ke STAN, KDU-ČSL a Pirátům a podpoří návrh, aby se o vydání poslanců hlasovalo už dnes. "Když to bude až zítra, tak s tím také nemáme problém," dodal Fiala. Návrh některých opozičních stran totiž dnes zřejmě neprojde.
Babiš: Státní zástupce by měl stíhání zrušit
"Samozřejmě, že se nechám vydat. Pokud bude státní zástupce objektivní, čemuž věřím, měl by trestní stíhání zrušit," uvedl Babiš na Facebooku.
Piráti: Jednání o vydání musí být co nejdřív
"Podstatné není, kdy to bude projednáno, podstatné je to, že všechny strany zastoupené v imunitním výboru, tedy všechny strany ve sněmovně, ukázaly svůj jasný postoj," kvitoval výsledek jednání mandátového a imunitního výboru jeho člen Jakub Michálek (Piráti). Pro vydání hlasovali všichni vyjma hnutí ANO. Piráti trvají na tom, aby se sněmovní jednání o vydání konalo nejpozdějí zítra.
Piráti zopakovali, že menšinové vládě Andreje Babiše nevysloví důvěru.
Kdy se bude hlasovat o vydání či nevydání Babiše a Faltýnka?
Vypadá to, že se Pirátům, Starostům a lidovcům nepodaří prosadit hlasování o vydání obou poslanců na dnešní pátou schůzi Poslanecké sněmovny. Některé strany volají po tom, aby se o tom začalo jednat hned zkraje šesté schůze, tedy zítra. Hnutí ANO to chce zařadit na jednání až příští týden.
SPD bude hlasovat pro vydání Babiše a Faltýnka
"Pan Kalousek řekl, že je pozvání pana Komárka nehoráznost. Asi ho nezajímalo, zda je tato kauza politicky motivována. Kauza Babiš-Faltýnek pro SPD skončila, teď je to na policii. Je velká škoda, že pan ministr nezbavil pana Komárka mlčenlivosti, protože se nedozvíme, zda to bylo politicky motivované," řekl Radim Fiala (SPD). Poslanci SPD hlasovali ve výboru pro vydání a hodlají tak učinit i na jednání sněmovny. Odmítají však, že by to mělo být dnes.
Šéf mandátového výboru Grospič hlasoval pro vydání obou poslanců
"Projednávání mne přesvědčuje o tom, že kauza má významný politický rozměr, ale v situaci, v jaké se nachází, není v možnostech výboru ani sněmovny ji rozhodnout a je třeba, aby ji rozhodly orgány činné v trestním řízení a nezávislý soud," řekl Stanislav Grospič (KSČM).
Filip: Premiér musí jet na Evropskou radu s mandátem sněmovny
Komunisté trvají na tom, aby se nejdříve hlasovalo o důvěře vládě, až pak o vydání poslanců, uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip. "Jestliže nebude vyslovena důvěra vládě, pak je otázka, s jakým mandátem pojede premiér na jednání Evropské rady," ptá se Filip, který navrhuje, aby sněmovna zařadila tento bod do jednání a dala případně Babišovi mandát pro zastoupení České republiky na Evropské radě.
Výbor ROP neschválil vyjmutí Čapího hnízda z financování EU
Výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy dnes neschválil vynětí farmy Čapí hnízdo z evropského financování. Orgán, v němž má většinu středočeská opozice za TOP 09, STAN a ODS, tak nevyhověl doporučení ministerstva financí i Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Podle opozice by se v opačném případě kauza přenesla na národní úroveň a mohla být zametena pod koberec. Členové výboru za ANO s tím nesouhlasili, podle nich mělo jít o technické uzavření programu.
Důležitá zpráva pro řádné došetření kauzy Čapího hnízda! Výbor ROP Střední Čechy neschválil vynětí Čapího hnízda z financovaní EU.
— Marian Jurečka (@MJureka) 16. ledna 2018
ČSSD chce dnes rozhodnout o důvěře, ne vydání
Předseda sociálních demokratů Milan Chovanec oznámil, že poslanci ČSSD budou hlasovat pro vydání obou poslanců, chce to však udělat až zítra. "Nejdřív musíme hlasovat o důvěře, aby vláda okamžitě dnes zjistila, že nemá důvěru," řekl Jan Chvojka (ČSSD) s tím, že se sociální demokraté nepřipojí ke Starostům a Pirátům o předřazení tohoto bodu na dnešní schůzi. Rozhodně je však proti tomu, aby se o vydání hlasovalo až za týden.
Na svém sněmu se pak sociální demokraté podle Chovance rozhodnou, zda budou s hnutím ANO vyjednávat o vládě. Jan Chvojka (ČSSD) také potvrdil stanovisko strany, že nepodpoří Zdeňka Ondráčka (KSČM) do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS.
11 poslanců pro vydání, 8 proti
Člen výboru poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) potvrdil, že výbor jedenácti hlasy rozhodl o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Výbor je 19členný, 11 hlasů v něm dohromady mají zástupci ODS, Pirátů, SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Za ANO je ve výboru osm členů. Předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) uvedl, že sám hlasoval pro vydání.
MIV 11 hlasy doporučil oba poslance vydat trestnímu stíhání.
— Marek Výborný (@MarekVyborny) 16. ledna 2018
Lidovci také navrhnou předřazení jednání o vydání
Poslanci KDU-ČSL se připojí ke Starostům a Pirátům a budou žádat, aby se dnes nejdříve hlasovalo o vydání, až poté o důvěře. "Máme právo vědět, zda bude premiér vydán stíhání," řekl Jan Bartošek (KDU-ČSL). Lidovci rovněž nevysloví důvěru vládě. "Hnutí ANO nevyčerpalo všechny možnosti k sestavení většinové vlády a selhalo v zajištění stability v této zemi," řekl Bartošek. Babiš s lidovci o vládě vůbec nejednal, dodal šéf strany Pavel Bělobrádek.
Bělobrádek: Lidovci přijali usnesení na podporu Drahoše
"Vítáme výsledek prezidentských voleb a KDU-ČSL doporučuje volit Jiřího Darhoše. V tom naše stanovisko zůstává stejné," řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek.
Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby vydalo premiéra Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Více čtěte zde.
Mandátový a imunitní výbor přijal usnesení
Miroslav Kalousek dorazil na tiskovou konferenci na poslední chvíli a potvrdil, že mandátový a imunitní výbor již přijal usnesení ve věci vydávání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Nechá však předsedu Grospiče informovat o výsledcích.
TOP 09 vládě nevysloví důvěru
"Babiš tím poškodil nejen svou prestiž, ale i prestiž České republiky v zahraničí," uvedla poslankyně Markéta Pekarová Adamová.
Komentátor E15 Martin Čaban glosuje dnešní dění:
Úterní chvilka dojmologie: pusťte si pár Babišových tiskovek po volbách - uvolněný, veselý, v rámci možností vstřícný, sem tam úsměv. Ode dneška je zase zpátky v předvolebním módu - zlý, nasraný, útočný, zpruzený. Zjevně se mu nedaří, možná pocit ztráty kontroly...
— Martin Čaban (@cabanmart) 16. ledna 2018
Starostové chtějí vydat Babiše a Faltýnka
Starostové se chystají navrhnout předřazení bodu o vydání Babiše a Faltýnka na dnešní schůzi. "Jednání probíhají, nejsem ale příliš optimistický vzhledem hlasovací mašině ANO-KSČM-SPD," uvedl předseda STAN Petr Gazdík.
Na první řádné schůzi sněmovny v tomto roce, která dnes začíná, by se mělo rozhodovat i o předsedovi sněmovní komise pro kontrolu GIBS. "My naše stanovisko neměníme," odmítl Vít Rakušan (STAN), že by se předsedou měl stát komunista Zdeněk Ondráček, kterého poslanci odmítli už před koncem minulého roku.
Starostové budou hlasovat proti vyslovení důvěry
Starostové na tiskové konferenci přivítali výsledky prezidentských voleb a vymezili se proti prezidentovi Miloši Zemanovi a "mocenskému paktu Andrej Babiš-Miloš Zeman", který však podle nich oslabuje. "Andrej Babiš nemá důvěru v Evropě, proto nemůže mít ani naší důvěru," uvedl předseda strany Petr Gazdík. "Jen svobodný člověk může vést svobodný národ," dodal Gazdík, podle kterého je Babiš snadno vydíratelný.
Vážení čtenáři, dnes se chystá Poslanecká sněmovna hlasovat o důvěře vládě Andreje Babiše. Dění pro vás sledujeme živě v on-line přenosu.