Ministerstvo práce vyrábí úspory

Úřad práce

Úřad práce Zdroj: Sedmicka

Stamiliony korun, tvrdí státní správa, uspořila novinka úřadu práce. V jejím rámci se lidé bez práce musejí několikrát týdně hlásit na pobočkách České pošty s Czech Pointem.

Do projektu DONEZ (Docházka nezaměstnaných), jímž se ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek snaží bojovat proti nelegální práci, je aktuálně zařazeno devatenáct tisíc osob, celkem se jej od loňského října, kdy byl spuštěn, zúčastnilo sedmdesát tisíc lidí. Kvůli porušení podmínek bylo z evidence vyřazeno 5733 uchazečů.

Za každou návštěvu úřad zaplatí 45 korun, do konce května si pošta vyfakturovala 60 milionů korun. DONEZ prý zároveň ministerstvu práce uspořil 435,5 milionu korun. Jenže vyčíslení úspor je tak trochu kouzlením s čísly. „Bilance se provádí na základě počtu vyřazených uchazečů a těch, kteří si našli místo, za každý měsíc. Za období říjen až květen včetně byly výše uvedené počty vynásobeny 15 tisíci, což je průměrný náklad na nezaměstnaného dle statistik MPSV, a to kumulativně, tedy za každý měsíc, kdy byl vyřazen z evidence,“ vysvětluje mluvčí rezortu Viktorie Plívová.

Ve výpočtu uvedených nákladů jsou zahrnuty i položky jako nerealizovaný odvod zaměstnance a zaměstnavatele, výpadek daně z příjmů, náklady zaměstnavatele na propuštěného, přiznání sociálních dávek či pokles výnosu DPH a spotřební daně v důsledku slabší kupní síly člověka bez výdělku. Projektu se ovšem účastní lidé, kteří jsou bez práce dlouho, a většina z nich již nepobírá podporu. Stát za ně odvádí jen 723 korun měsíčně na zdravotní pojistné.

Celý článek najdete v dnešním vydání týdeníku Euro.