Ministerstvu školství bude asi pozastaveno proplácení dotací z EU | E15.cz

Ministerstvu školství bude asi pozastaveno proplácení dotací z EU

Josef Dobeš
Josef Dobeš
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, nes

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvu školství bude zřejmě dočasně zastaveno proplácení dotací z Evropské unie. Audit Evropské komise totiž zjistil chyby v zadávání veřejných zakázek v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Z programu může Česko čerpat až 53 miliard korun. Po odstoupení ministra Dobeše v této souvislosti volá předseda poslanců vládních TOP 09 a STAN Petr Gazdík a rovněž stínový ministr školství Marcel Chládek. Ministerstvo školství je kvůli čerpání prostředků z fondů EU dlouhodobě terčem kritiky.

„Pan ministr by z toho měl vyvodit osobní odpovědnost. Za rok a půl na ministerstvu nepředvedl takřka nic vyjma toho, že Českou republiku patrně připravil o velké množství peněz z evropských fondů,“ řekl Gazdík. V podobném duchu reagoval i ministr financí Miroslav Kalousek: „Považuji to za výsledek zcela nekvalifikovaného řízení, ba dokonce za výsledek naprostého nepochopení řízení nezbytných procesů čerpání ze strukturálních fondů. Jedná se o daň, kterou veřejnost platí za důvěru, kterou svěřilo subjektu s názvem Věci veřejné.“

Dobeše naopak hájil předseda poslanců VV Vít Bárta, který tvrdí, že chybné zadávání zakázek, kvůli němuž hrozí stopnutí dotací, nespadalo do doby působení Dobeše, ale do doby spojené s bývalým šéfem sekce evropských fondů Janem Vitulou, současným šéfem jihomoravské TOP 09.

Stínový ministr školství ČSSD Marcel Chládek naopak z Dobeše vinu nesnímal. „Tenhleten člověk neměl na tom místě nikdy nic dělat. Působí na ministerstvu školství asi tak, jako když vlkovi necháme hlídat stádo ovcí,“ řekl. Ve shodě s Gazdíkem vytkl Dobešovi personalistická selhání nebo plány na financování regionálního školství.

Dobeš půjde k premiérovi

Náměstek ministra pro evropské záležitosti Michal Zaorálek řekl, že úřad už problém se zastavením dotací řeší. Podle předběžné zprávy zjistil audit nedostatky v kontrolním systému a v několika projektech realizovaných jak kraji, tak ministerstvem. Kvůli možnému pozastavení dotací už ministr školství Josef Dobeš (VV) požádal o schůzku premiéra Petra Nečase (ODS). „Jedná se o závažný problém České republiky. Na jeho řešení je tedy nezbytná spolupráce s dalšími úřady - s ministerstvem financí a ministerstvem pro místní rozvoj,“ dodal Zaorálek.

Ministerstvo školství nyní očekává pozastavení proplácení dotací do doby, než bude zjednána náprava. Podle Zaorálka vznikly nedostatky v letech 2008 a 2009 a špatně nastavenou kontrolu projektů má na svědomí minulé vedení. „Na základě doporučení auditu Evropské komise budou neprodleně přijata opatření ke zvýšení kontrolních mechanismů. Chci ubezpečit veřejnost, že se v žádném případě nejedná o zastavení programu jako takového,“ uvedl Zaorálek.

Podle pravidel EU musí každý operační program do konce roku 2011 certifikovat 15 procent prostředků, které má v tomto období v Bruselu k dispozici. Program Výzkum a vývoj pro inovace měl na začátku prosince certifikováno 1,3 procenta celkových peněz, u programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost to bylo 5,5 procenta. Certifikací se rozumí ověření výdajů jednotlivých programů.

Ministerstvo školství čerpá dotace pomalu

Ministerstvo školství patří k institucím, které čerpají evropské dotace v Česku nejpomaleji. Na pozici vrchního ředitele sekce řízení operačních programů EU se za Dobešova působení vystřídalo už pět manažerů. Poslední, Robert Plaga, skončil k 28. prosinci, ve funkci byl jen několik dní. Svůj odchod vysvětlil tím, že jeho představy o odborném vedení agendy se neshodují s představami ministerstva.

Do roku 2013 může Česko získat z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost na nejrůznější výukové projekty celkem zhruba 53 miliard korun. Dalších asi 59 miliard je v programu Výzkum a vývoj pro inovace, určeny jsou na vědecké projekty.

Autor: ČTK, nes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video