Na nadstandard bude možné se připojistit, plánuje Heger | E15.cz

Na nadstandard bude možné se připojistit, plánuje Heger

vrb, ČTK

Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce zavést možnost připojištění na nadstandardní zdravotnické služby. Týkalo by se to například lepších očních čoček, lehčích sáder, hotelových služeb a péče, kterou veřejné pojištění hradí částečně, nebo vůbec. Ministerstvo ve věcném záměru zákona o zdravotních pojišťovnách, který dalo vládě, počítá s tím, že pojistky budou nabízet dceřiné společnosti zdravotních pojišťoven a komerční pojišťovny. Zákon by měl platit nejpozději od ledna 2014.

„Bude umožněno pojištěnci uzavřít s dceřinou společností zdravotní připojištění na péči částečně hrazenou, na ekonomicky náročnější variantu, na hotelové služby a na další činnosti poskytované v souvislosti se zdravotní péčí, a také na péči nehrazenou z pojištění, třeba stomatologické výkony,“ upřesnil náměstek ministra Martin Plíšek.

Připojištění podle něj umožní lidem přístup k nadstandardu i péči nehrazené z pojištění bez přímých finančních nákladů, které by mohly být pro sociálně slabší neúnosné. Pojistka sníží riziko, že by si pacient kvůli nedostatku hotových peněz nemohl koupit lepší péči, když ji bude potřebovat, shrnul náměstek.

Česko patří k zemím s nejnižším podílem soukromých výdajů na zdravotnictví. Podle tabulek Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) za rok 2009 mělo menší spoluúčast pacientů než Česko s 16,6 procenta jen Dánsko s 15,5 procenta. Spoluúčast pacientů by podle vládního prohlášení měla do roku 2014 stoupnout o pět procent, tedy na 22 procent.

Zdravotní pojišťovny budou muset založit dceřiné společnosti

Věcný záměr zákona také vymezuje, že zdravotní pojišťovna může poskytovat jen veřejné zdravotní pojištění. Může ale založit dceřinou společnost, která bude poskytovat nejen zdravotní připojištění, ale také komerční pojištění bez omezení výběru pojistníků a provozovaných odvětví. Poskytování tohoto typu pojištění bude umožněno také komerčním pojišťovnám.

Povolení bude udělovat Česká národní banka, ministerstvo zdravotnictví bude kontrolovat, zda zdravotní pojišťovna při zřizování dceřiné společnosti a uzavírání obchodních vztahů s ní respektuje zákon.

Norma také stanoví rozdělení zisku vytvořeného dceřinou společností mezi základní fond, z něhož se hradí zdravotní péče, a provozní fond příslušné zdravotní pojišťovny.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.