Na vnitro přišla obálka s jedem adresovaná Chovancovi, může jít o kyanid | E15.cz

Na vnitro přišla obálka s jedem adresovaná Chovancovi, může jít o kyanid

ministr vnitra Milan Chovanec
ministr vnitra Milan Chovanec
• 
ZDROJ: Michael Tomes/E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na ministerstvo vnitra dorazila v úterý obálka s jedem. Oznámil to dnes ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že zásilka byla adresována jemu a přišla ze země na severu Evropy. Podle prvních okamžitých výsledků by mohlo jít o látku na bázi kyanidu. Zásilka obsahovala dvě ampule s podezřelou látkou a hasiči je v úterý předali Státnímu ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany.

Zásilka byla okamžitě prozkoumána na přítomnost výbušniny a nyní ji prověřuje laboratoř. „Ihned poté co obálka prošla kontrolou na nástražný výbušný systém a co byla látka objevena, byl podezřelý obsah dán do neprodyšného obalu. Poté byla přivolána policie spolu s hasiči,“ uvedl Chovanec v tiskové zprávě.

Podle něj nikdo z pracovníků nebyl ohrožen a není nutné zpřísňovat bezpečnostní postupy. Vnitro pouze uvědomí ostatní ministerstva o podezřelé zásilce a podá trestní oznámení na neznámého pachatele.

Prášek pro Hrad

Zásilky s bílým práškem obdržely některé úřady včetně Hradu už v září. Podle prezidenta Miloše Zemana byl tehdy dopis napsán ve jménu Islámského státu a protestoval proti české zbrojní pomoci iráckým Kurdům. Podle dnešního vyjádření ministra Chovance není pravděpodobné, že by šlo o stejného pachatele jako tehdy. „Látka je naprosto jiná, v obálce nebyl průvodní dopis,“ řekl ministr.

„Musím nicméně vzít v potaz, že jsme na ministerstvu vnitra udělali mnoho důležitých rozhodnutí a začali zločincům šlapat na paty. Například jsme začali bojovat s drogovou mafií nebo jsme podpořili kurdské kolegy v boji proti Islámskému státu,“ uvedl Chovanec v tiskové zprávě.

Zásilky s podezřelým obsahem se začaly celosvětově šířit po teroristických útocích na USA v roce 2001 a vlna se nevyhnula ani České republice. Za rok 2001 lidé oznámili hasičům 5000 dopisů a balíčků, které vzbuzovaly podezření. Zásilky se objevovaly v menším počtu i v dalších letech a podle dostupných informací žádná z nich neobsahovala nebezpečnou látku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video