Návrat ke dvěma sazbám? Ministerstvo financí chystá úpravu DPH

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: CC BY 2.0: Joe Shlabotnik

Od roku 2016 by mohly být opět jen dvě sazby DPH. Prostřední sazba 15 procent by se měla snížit na 10 procent, v České televizi to uvedla náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. „Sladit ty sazby, v podstatě snížit tu prostřední, to si myslím je otázka poměrně blízké budoucnosti,“ uvedla náměstkyně.

Tři sazby daně z přidané hodnoty by tak měly platit po dobu asi dvou let. „Státní rozpočet pořád ještě nebude připravený sladit ty sazby na jednu. Když se podíváte po Evropě, tak je minimum států, které mají jednu sazbu DPH,“ dodala Hornochová. Dva sazby daně z přidané hodnoty by tak podle ní mohly opět platit od roku 2016 v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb.

V současné době platí základní sazba 21 procent a snížená 15 procent. Návrh na zavedení třetí, desetiprocentní sazby DPH, míří ke schválení. Poslanci v tomto týdnu předlohu odeslali do třetího čtení. Sazba má platit od příštího roku a vztahovat se bude na knihy, léky a kojeneckou výživu.

Vláda si od nové sazby slibuje snížení cen pro koncové spotřebitele. Nižším zdaněním kojenecké výživy a potravin pro malé děti chce podpořit rodiny s dětmi. V případě knih se nebude nová sazba vztahovat na publikace, kde bude reklama přesahovat 50 procent plochy. Zavedení třetí sazby DPH podle ekonomů ale zkomplikuje daňový systém, přičemž není podle nich jisté, že povede ke zlevnění položek zařazených do této sazby.