Nečasová se cítí nevinná. Vypovídala dvě hodiny | E15.cz

Nečasová se cítí nevinná. Vypovídala dvě hodiny

Jana Nečasová
Jana Nečasová
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Někdejší šéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová, dříve Nagyová, v pondělí vypovídala dvě hodiny před Obvodním soudem pro Prahu 1 v kauze údajného zneužití rozvědky. Pak zřejmě odmítla odpovídat na otázky žalobce a odešla. Její advokát řekl, že se cítí nevinná. Následuje výslech dalšího obžalovaného, exšéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka.

Kromě Nečasové jsou mezi obžalovanými bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Milan Kovanda a Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřici hrozí až pětileté vězení.

Projednání začalo po deváté ráno a soudkyně pak vyloučila veřejnost. Po zhruba dvouhodinové výpovědi Nečasové vystoupil před novináře její obhájce Eduard Bruna, který nechtěl sdělovat podrobnosti. Soudkyně totiž vyhlásila pro právníky celé řízení jako důvěrné.

Advokát pouze uvedl, že se klientka cítí nevinná s tím, že neporušila žádný zákon. Předpokládal, že bude Nečasová po polední pauze odpovídat na dotazy žalobce a ostatních obhájců, Nečasová to ale nakonec zřejmě odmítla, protože krátce po zahájení pokračování opustila jednací síň. S novináři nehovořila a odjela od budovy soudu přistaveným autem.

Nečasová odpovídala jen na pár dotazů soudkyně Heleny Králové, která se ptala na její pracovní zařazení a vztahy s dalšími obžalovanými. Hlavní líčení pokračuje po přestávce v jednu hodinu odpoledne.

Soudkyně po dopoledním zahájení jednání vyloučila veřejnost poté, když se zeptala přítomných stran na jejich názor ohledně utajovaných informací, které mohou být obsahem výpovědí. Žalobce Rostislav Bajger navrhoval, aby veřejnost mohla zůstat alespoň na část, která se nebude týkat utajených informací. Podobně se vyjádřili advokáti, kteří řekli, že jim veřejnost nevadí, ale nechají na zvážení soudu, zda je vhodné, aby veřejnost zůstala. Potvrdili, že jejich klienti mají připraveny výpovědi a budou hovořit o tajných záležitostech.

V doporovodu manžela

Nečasovou doprovodil k soudu stejně jako na začátku hlavního líčení loni v listopadu manžel, někdejší premiér Petr Nečas. Právě za jeho působení v roce 2012, kdy šéfovala kabinetu, zneužila Nečasová podle státního zastupitelství Vojenské zpravodajství (VZ) ke sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky. Kauza vedla k pádu vlády a Nečas se později s Nagyovou oženil.

Výpověď Nečasové byla první v pořadí. Při minulém zahájení hlavního líčení 20. listopadu soud stačil pouze vyslechnout obžalobu a pak se muselo projednání odročit. Advokáti vojenských důstojníků žádali pro klienty rozšíření zbavení mlčenlivosti, čemuž později ministr obrany vyhověl. Chtějí totiž kromě období týkajícího se obžaloby hovořit také o předchozích letech a metodách práce VZ.

Zpravodajci dorazili

Kromě Nečasové dorazili k soudu i zbylí obžalovaní - exšéfové rozvědky Kovanda a Páleník a zpravodajec Pohůnek. Nečasová zatím s médii nehovořila, vyšla pouze její kniha s rozhovorem. Zpravodajci již dříve uvedli, že se nejednalo o sledování, ale měli za úkol prověřit podezření o pohybu pochybných lidí kolem premiérovy manželky. Akce prý byla akzvaným kontrasledováním a zadáním „z nejvyšších míst“.

Případ Vojenského zpravodajství je první z více prověřování týkající se Nečasové, které pokračovalo obžalobou a soudem. Podle žalobců je vysoce postavená exúřednice pojítkem mezi několika kauzami - je obviněná také z uplácení poslanců funkcemi a vynášení informací z Bezpečnostní informační služby.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.