Nejstarší obyvatelka volila v Dívčím Hradě, přišli za ní komisaři | E15.cz

Nejstarší obyvatelka volila v Dívčím Hradě, přišli za ní komisaři

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejstarší obyvatelka České republiky, stodevítiletá Evangelia Čarasová, volila ve svém domku v Dívčím Hradě na Bruntálsku. Urnu k ní přinesli komisaři. Hlasovací lístek do ní vhodila krátce po jedenácté hodině. Žena pocházející z Řecka volila stejně jako v předchozích volbách.

„Babička vždy volí stejně. I když zbytek rodiny říká, že budeme volit někoho jiného, ona vždy trvá na svém,“ uvedla její dcera Polyxeni Čandasová, která o důchodkyni pečuje. Nejstarší obyvatelka země i přesto, že nemluví česky, sleduje politickou situaci. „Pravidelně se dívá na zprávy a pak se ptá, kdo co říkal,“ dodala.

Úmyslně prý nevynechala žádné volby. „Maximálně jen tehdy, když byla nemocná. Jinak vždy volila,“ tvrdí Čandasová.

Sledujete volby 2013 online na E15.cz:

Evangelia Čarasová se narodila 15. února 1904 v Řecku, odkud s rodinou utekla před občanskou válkou. Do tehdejšího Československa se dostala v roce 1949 a v Dívčím Hradu žije od roku 1950. Češtinu se nikdy pořádně nenaučila, sice částečně rozumí, mluví ale jen řecky. Podle jejích příbuzných je to zřejmě tím, že žila jen pro rodinu a v té se mluvilo řecky. Neumí číst ani psát.

V Řecku se její manžel živil pastevectvím, rodina žila v horách, chovala ovce a kozy. I v Dívčím Hradu pracovala Čarasová v zemědělství. Její recept na dlouhověkost? Nikdy žádný alkohol, cigarety a káva jen výjimečně. Naopak hodně sýrů, mléka a když maso, tak z domácího chovu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video