Taťána Malá: Neodešla jsem ze zámečku s pláčem | e15.cz

Neodešla jsem ze zámečku s pláčem, řekla Malá po schůzce se Zemanem

paj, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jako hlavně odbornou debatu označila kandidátka ANO na ministryni spravedlnosti Taťana Malá svoji diskuzi s prezidentem Milošem Zemanem. „Jak vidíte, neodešla jsem ze zámečku s pláčem,“ uvedla Malá po setkání v lánském zámku. Mluvili prý o zrychlení vymahatelnosti práva a zkrácení soudního řízení, jmenování nových soudců a novele trestního řízení. Malá naznačila, že se Zemanem rovněž hovořila o premiérově stíhání.

Výhrady proti své odbornosti (právnický titul získala na Panevropské škole v Bratislavě, o jejíž kvalitě v odborných kruzích panují pochybnosti) odmítla. „Přijde mi to úsměvné. Zasloužila bych si šanci pracovat. Mně dneska volala dvanáctiletá dcera s brekem, co že mám za vysokou školu,“ řekla novinářům Malá.

Malá se vyjadřovala i k tématu stíhání Babiše. "Státní zástupce už jasně naznačil, jakým způsobem se trestní stíhání ubírá, trestní stíhání (předsedy poslanců ANO) Jaroslava Faltýnka bylo zastaveno. Státní zástupce konstatoval, že chybí jaksi důkazy, vyzval policii, aby doložila důkazy. A já myslím, že na toto téma už není potřeba dále hovořit a byla bych ráda, aby se už uzavřelo," sdělila novinářům.

Malá řekla, že má už dost připomínek svého výroku o tom, že by se vyšetřování Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka v kauze Čapí hnízdo mohlo posunout o čtyři roky. „Chtěla jsem otevřít diskuzi o tom, proč existuje institut imunity,“ řekla novinářům poslankyně navržená na post ministryně spravedlnosti. „Dostala jsem ale nálepku ochránkyně Andreje Babiše.“

Nastupující ministryně spravedlnosti se Zemanem ale probírala hlavně své priority a návrhy v resortu. Patří k nim zejména zlepšení vymahatelnosti práva a zkrácení soudního řízení. Podle Malé je nutné řešit nedostatek administrativních sil na soudech a je potřeba ustanovit nové soudce. Malá by také chtěla zvýšit nezabavitelnou částku dlužníkům při jejich oddlužení. Dlužníky by to podle ní motivovalo, aby vydělávali více peněz, z nichž by hradili odvody a plnění věřitelům. Debata se také vedla o rozpracovaných právních předpisech, například o novele trestního řádu a o civilním řádu soudním.

Kdo je nová ministryně spravedlnosti Taťána Malá? Čtěte zde >>>

Malá soudí, že při debatě s prezidentem nenarazila na téma, v němž by měli rozdílné názory. Zeman podle ní ovšem není příznivcem oddlužení bez zaplacení dluhů, byť podle Malé panovala shoda na tom, že po takové možnosti je společenská poptávka a je nutné ji řešit. Nyní projednávaná insolvenční novela by v některých případech umožnila oddlužení, aniž by dlužník cokoli z dluhu uhradil.

Se Zemanem Malá nemluvila o podnikání svého manžela ani o právním vzdělání na bratislavské Panevropské vysoké škole. Své vzdělání Malá hájila, uvedla také, že byla na Slovensku advokátní koncipientkou, má všechna školení pro advokátní zkoušku, kterou ale neabsolvovala kvůli vstupu do politiky. "Neočekávala jsem, že mě budou opoziční kolegové chválit. Ale myslím, že bych si zasloužila, aby mi někdo dal šanci vůbec začít pracovat a ukázat, zda něco umím, nebo neumím," dodala Malá.

Po ní se s prezidentem setkala prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková, kterou Babiš navrhl na ministryni průmyslu a obchodu. Před novináře po schůzce nepředstoupila. Za Zemanem mají do Lán dnes dorazit také kandidáti ČSSD na ministra práce a sociálních věcí a na ministra kultury Petr Krčál a Antonín Staněk.

Autor: paj, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video