Neznámý člověk poškodil desítky čínských vlajek v ulicích Prahy | E15.cz

Neznámý člověk poškodil desítky čínských vlajek v ulicích Prahy

České a čínské vlajky
České a čínské vlajky
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V noci někdo tmavou barvou poškodil přes 50 čínských vlajek, které jsou po Praze rozmístěny v souvislosti s nadcházející návštěvou čínského prezidenta v České republice. Policejní mluvčí Jan Daněk řekl, že výzdoba byla takto poškozena v Chotkově a v Evropské ulici, vlajky jsou ale poničeny i na dalších místech hlavního města. Policie po pachatelích pátrá. Čínský prezident Si Ťin-pching do Česka přiletí v pondělí.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka nese za čin odpovědnost TOP 09, jejíž starosta Prahy 6 Ondřej Kolář prý vyslovil pro vandalismus veřejně pochopení. Kolář takové obvinění odmítá. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil Ovčáčkovo vyjádření za slova „pomýleného spratka“.

Vlajky byly poškozeny například i v ulici Jelení a Mariánské hradby nedaleko Pražského hradu. Podle reportéra jsou na zemi poházená vyfouknutá vajíčka, která byla naplněna modrou a šedivou barvou. Někdo je pak zřejmě házel na vlajky, kterou jsou rozmístěny ve výšce na sloupech veřejného osvětlení.

Na sloupech jsou spolu ve dvojici vždy vyvěšeny česká a čínská vlajka, poškozeny jsou čínské vlajky. S žádostí o reakci na jejich poničení oslovila čínské velvyslanectví v Praze.

„Plnou politickou a morální odpovědnost za tyto vandalské činy nese jednoznačně a jedině TOP 09, jejíž starosta Prahy 6 vyslovil veřejně pro vandalismus pochopení,“ uvedl Ovčáček.

Poškozená čínská vlajkaAutor: ctk

Kolář v pátek nepřímo vyjádřil souhlas s odříznutím dvou vlajek na Evropské třídě. „V případě člověka, který dnes ‎v noci odřízl na Evropské ze sloupu veřejného osvětlení čínskou vlajku, nemohu jinak, než si postesknout jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá,“ sdělil v pátek Kolář. Zároveň připustil, že schvalovat jednání v rozporu s dobrými mravy a zákony je špatné a může být hodnoceno jako protiprávní.

Dnešní Ovčáčkovo obvinění Kolář odmítl. „Z mých úst ani z úst nikoho jiného z TOP 09, pokud vím, nikdy nezaznělo jakékoliv schvalování ničení státních symbolů ani poškozování cizího majetku. TOP 09 je strana, která ctí zásady právního státu,“ řekl.

Poničení vlajek označil za akt jedince, který vyjadřuje svůj názor vcelku nešťastným způsobem. „Ale na druhou stranu, prezident a jeho lidé tady zkouší trpělivost lidí už docela dlouho a docela brutálně a teď se jim to vrací. Já neříkám, že je to správně, ale jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá,“ dodal Kolář.

Podle Kalouska nešlo o klasický vandalismus

Případná výměna poškozených vlajek je podle Ovčáčka věcí zadavatele, kterým je Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce. „Budeme samozřejmě rádi, pokud (vlajky) obnoveny budou. Je to nejlepší odpověď na primitivní vandalismus posvěcený TOP 09,“ podotkl prezidentův mluvčí. Technik z firmy, která se v Praze stará o veřejné osvětlení, ale řekl, že poškozené vlajky zatím nelze vyměnit kvůli policejnímu vyšetřování.

Podle šéfa TOP 09 Kalouska nešlo o klasický vandalismus: „Vzhledem k tomu, že české vlajky nebyly poškozeny, tak bych to nevnímal jako obyčejný projev vandalismu, ale jako radikální projev protestu proti papalášské estetice vítání, kdy z Evropské třídy se nám opět stala třída Leninova,“ řekl.

Sám by prý takový protest nevolil, ale má pro něj jisté pochopení. Ovčáčkova slova komentovat nechtěl. „Nelze po mně spravedlivě chtít, abych reagoval na vyjádření pomýleného spratka. Pokud by se chtěl vyjádřit sám pan prezident, velmi rád to okomentuji,“ dodal Kalousek.

Jiří Ovčáček: Poškozování státních vlajek nás vrací do doby druhé republiky, tedy do doby, kdy řádili fašizující čecháčci

Na twitteru Ovčáček uvedl, že čínský prezident bude přivítán důstojně a se všemi poctami. „Poškozování státních vlajek nás vrací do doby druhé republiky, tedy do doby, kdy řádili fašizující čecháčci,“ dodal.

Poničení vlajek odsoudil i předseda KSČM Vojtěch Filip. Označil ho za projev „odporného vandalismu“. „V souvislosti například s tím, že nic takového se nestalo při návštěvě prezidenta Si Ťin-pchinga ve Velké Británii, i za důkaz velmi nízké duševní úrovně autorů vandalismu, kteří tak poškozují jméno ČR mezi civilizovanými státy,“ sdělil.

Čínský prezident Si Ťin-pching se během návštěvy trvající od pondělí do středy setká s českými politiky. Podle úřadů bude nejdůležitějším výstupem z příjezdu Si Ťin-pchinga ustavení strategického partnerství mezi Českem a Čínou, které by mělo do budoucna znamenat příliv čínských investic.

Už v noci na pátek zadrželi policisté třiatřicetiletého muže, který ze sloupu veřejného osvětlení na Evropské třídě odřízl dvě vlajky. Nynější poškození výzdoby je ale podstatně rozsáhlejší. V souvislosti s návštěvou čínského prezidenta se chystají i některé protestní akce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video