Nové a staré vedení Prahy si vyčítají podcenění příprav na velkou vodu | E15.cz

Nové a staré vedení Prahy si vyčítají podcenění příprav na velkou vodu

Nové a staré vedení Prahy si vyčítají podcenění příprav na velkou vodu
Bohuslav Svoboda
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Systém krizového řízení Prahy nebyl při nynější povodni tak výkonný, jak být měl, míní člen krizového štábu a předseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra. S odkazem na bývalého primátora metropole Bohuslava Svobodu (ODS) zmínil například, že na magistrátu chyběly kontakty na osoby, které na radnicích jednotlivých městských řídí tamní krizové štáby. Podle oslovených starostů městských částí ale prý panuje zmatek v magistrátním krizovém štábu.

Podle Vávry si někteří starostové městských částí navíc pletou magistrátní krizový štáb s předvolebním mítinkem pro komunální a parlamentní volby. Zmínil v této souvislosti Janu Černochovou (ODS), starostku z Prahy 2, která podle jeho osobního názoru prý „pracuje více na vlastním PR“ než na tom, aby byl štáb konstruktivní a efektivní částí řízení Prahy.

Černochová Vávrova slova odmítla. „Jaký PR bych si mohla dělat na uzavřeném jednání starostů a představitelů města?“ řekla. Na jednání krizového štábu podle ní naopak vládne anarchie a Vávra samotný nemá v krizovém štábu žádnou funkci. Výtky směrem k vedení města podle ní zněly z úst starostů nejen za ODS, ale i jeho vlastní TOP 09.

„Na základě čeho se do situace vnořil pan Vávra? Jaký má mandát? To, co probíhá na hlavním městě, je anarchie. Křičíme tam, že nám Botič zaplavuje území a nemůžeme se dovolat, co bude,“ řekla Černochová. Starostové si prý informace musí zjišťovat svépomocně. Starostka připomněla zmatky s tím, jak budou za pár hodin fungovat školy a školky. Starostové se prý z televize dozvěděli, že budou všechny na území Prahy zavřené, hodinu před tím na společném jednání prý ale takové rozhodnutí vůbec nezaznělo. „Rodiče dětí nám pomáhají, proto jsme se rozhodli, že mohou své děti dát do Sokola Vinohrady, kde pro ně bude připraven program,“ řekla starostka.

ONLINE: Povodně 2013, pondělí 3. 6.

Zmatek v krizovém štábu panuje i podle starosty Prahy 5 Miroslava Zeleného (ÚNP). „To není v operačním systému, ale v řízení. Například jsem požádal o deky a lehátka do evakuačního centra a bylo mi řečeno, že si mám mám někam volat, ale nikdo mi nebyl schopen říct, kam a zda budou,“ řekl Zelený.

Způsob řízení ze strany města se nelíbí ani místostarostovi Prahy 10 Bohumilu Zoufalíkovi (nestr.). „Nedostali jsme vůbec žádné informace v souvislosti s Botičem. Vše jsme museli řešit vlastními silami včetně vybudování zábran a podobně. Museli jsme například evakuovat domov důchodců, ve kterém máme i 15 vozíčkářů a 10 nepohyblivých lidí. Všechno jsme dělali sami. Stejně na tom byly ostatní městské části, kterými Botič teče, tedy kromě nás i Praha 15, 4 a 2,“ řekl Zoufalík.

„Radnice se nehádá, my se nehádáme. Pokud má problém paní starostka Černochová, je to její nezadatelné právo,“ odpověděl Vávra na otázku, zda ani velká voda nezchladila rozhádané strany někdejší pravicové koalice.

Vávrova TOP 09 nedávno dosáhla Svobodova odvolání a konce koalice obou pravicových stran na magistrátu. Bývalý primátor v neděli nynější prozatímní vedení města za reakci na povodeň ostře kritizoval. Serveru iDnes.cz například řekl, že se stavbou protipovodňových zábran se začalo pozdě.

„Minulý týden to byl jeho krizový štáb, ve kterém nebyl ani základní seznam lidí, kteří na jednotlivých městských částech řídí jednotlivé krizové štáby,“ prohlásil dnes Vávra.

Je mu prý „velmi nemilé“, že věc musí novinářům sdělit takto jmenovitě. Chyběl podle něj seznam telefonů, mobilů či adres elektronické pošty či jiné komunikace se starosty městských částí. Vávra to pokládá za „naprosto neuvěřitelné“.

„Upřímně řečeno, musím konstatovat jednu velmi vážnou obavu, že po těch 10 letech od těch velkých povodní systém krizového řízení Prahy nebyl úplně tak výkonný, jak by být měl,“ uvedl zastupitel za TOP 09.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!