Nový zákon o žalobcích chce zrušit vrchní státní zastupitelství | E15.cz

Nový zákon o žalobcích chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Robert Pelikán
Robert Pelikán
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nový zákon o žalobcích navrhuje zrušit vrchní státní zastupitelství. Vzniknout by podle návrhu měl také speciální tým žalobců, kteří se zaměří na boj proti závažné hospodářské kriminalitě. Návrh podpořilo Nejvyšší státní zastupitelství, má podporu Unie státních zástupců a vyhovuje i vládní koalici. Oznámil to ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Návrh zákona míří do připomínkového řízení. Platit by mohl od ledna 2017.

„Podařilo se nám dosáhnout shody podle mého názoru se všemi klíčovými aktéry celého procesu,“ prohlásil Pelikán. Ministr očekává, že by předloha zákona mohla bez větších potíží projít legislativním procesem. „Je dobrým novým zákonem o státním zastupitelství a zákonem, který by měl nastartovat novou éru veřejné žaloby,“ doplnil Pelikán.

Zákon má zrušit vrchní státní zastupitelství, která nyní sídlí v Praze a Olomouci. Místo vrchních žalobců by u kauzy vrchních soudů měli mít nově na starosti žalobci z krajských zastupitelství.

V soustavě žalobců by tak měly nadále zůstat okresní státní zastupitelství, krajská státní zastupitelství a NSZ. Zároveň vznikne speciální tým státních zástupců, kteří budou bojovat proti nejzávažnější finanční a hospodářské kriminalitě se škodou přes 300 milionů korun. Na tyto žalobce bude dohlížet NSZ.

Podle Pelikána zákon posiluje nezávislost i odpovědnost jednotlivých státních zástupců. „Dále se snižuje možnost vlivu politické reprezentace do soustavy státní žaloby. Omezuje se právo ministerstva na informace z trestních řízení,“ dodal Pelikán. Podle něj zákon znemožňuje, aby se resort dostal k informacím z živých kauz.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video