Obrana koupí do gripenů šifrátory hlasu, umožní komunikaci se spojenci | E15.cz

Obrana koupí do gripenů šifrátory hlasu, umožní komunikaci se spojenci

Obrana koupí do gripenů šifrátory hlasu, umožní komunikaci se spojenci
České gripeny na Islandu
• 
ZDROJ: Milan Nykodym, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Ministerstvo obrany koupí pro letouny gripen systém utajované komunikace. Technologie má zajistit, aby české stíhačky mohly komunikovat s dalšími jednotkami spojenců z NATO. Informace o zakázce bude v pondělí předložena vládě.

Ministerstvo počítá s nákupem 30 jednotek kryptomodulů, tedy šifrátorů hlasu a 15 ovládacích panelů. Podle tiskového mluvčí ministerstva obrany Petra Medka je pořízení technologií nezbytné pro splnění možnosti vzájemné spolupráce jednotek NATO. „Zároveň umožní vzdušným silám Armády České republiky rozšíření schopností,“ dodal.

Omnipol chce prodávat novou verzi úspěšných albatrosů

Zakázka bude zadána italské společnosti Leonardo - Finmeccanica - Societa per azioni, která je jediným výrobcem tohoto systému. Ten používají podle Medka i další spojenci z NATO a jeho použití určuje také smlouva o pronájmu letounů.

České stíhací letouny by měly být vybaveny šifrátory do konce listopadu 2018, ministerstvo má za zakázku zaplatit asi 26,5 milionu korun bez DPH. „Součástí zakázky bude garance zajištění logistické podpory, technických a finančních parametrů po dobu provozu systému, minimálně do roku 2027,“ dodal Medek.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!