Od pondělí se můžou k očkování registrovat třicátníci, od června všichni, řekl Babiš

V noci z neděle na pondělí začne registrace na očkování pro starší 35 let.

V noci z neděle na pondělí začne registrace na očkování pro starší 35 let. Zdroj: ČTK/Hájek Ondřej

Z neděle na pondělí se v Česku otevře registrace na očkování proti covidu pro lidi mezi 35 a 39 lety. Od půlnoci z úterý na středu se budou moci k očkování přihlásit i lidé od 30 do 34 let. Premiér Andrej Babiš (ANO) to dnes řekl televizi CNN Prima News. Předseda vlády předpokládá, že od června už se budou moci k vakcinaci registrovat všichni zájemci.

S postupným otvíráním registrací pro třicátníky se původně nepočítalo. Na začátku minulého týdne ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) uvedl, že po spuštění registrace pro lidi ve věkové kategorii 40 až 45 let se už zřejmě budou moci o vakcínu hlásit všichni zájemci starší 16 let. Registrace pro lidi nad 40 let byla spuštěna o půlnoci z neděle na pondělí.

Mladší lidi by měla k očkování motivovat kampaň. „Oslovili jsme významné osobnosti, sportovce, a připravuje se to, abychom to načasovali, kdy už skutečně se dostaneme do fáze, že budou vakcíny,“ uvedl Babiš.

Od začátku června začne podle premiéra fungovat na webu ocko.uzis.cz portál, kde si budou lidé moci zjistit informace o absolvovaných očkováních proti covidu, testech na nový koronavirus i o ochranné lhůtě po prodělání onemocnění COVID-19. „V průběhu června by to mělo být k dispozici v rámci aplikace na mobilních telefonech,“ řekl Babiš Primě.

Očkování proti onemocnění COVID-19 začalo v Česku koncem prosince. Zdravotníci od té doby aplikovali přibližně 4,4 milionu dávek. Dokončené očkování má zhruba 1,14 milionu lidí. Jako první se do systému pro registraci k očkování mohli v zemi začít hlásit lidé starší 80 let, následovali zdravotníci, zaměstnanci škol nebo chroničtí pacienti a další věkové kategorie.