Omezte plýtvání ve zdravotnictví, vzkázala šéfka WHO Němečkovi | E15.cz

Omezte plýtvání ve zdravotnictví, vzkázala šéfka WHO Němečkovi

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šéfka Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Chanová vyzvala ministry zdravotnictví, včetně Svatopluka Němečka (ČSSD), aby omezili plýtvání. Mohou podle ní ušetřit až 30 procent nákladů, a navíc se pak nemusí handrkovat s ministry financí o navýšení rozpočtu.

Chanová na ministry apelovala, aby prověřili své zdravotní systémy. Je přesvědčena, že v nich najdou přinejmenším 30 procent toho, co jde nazmar. Ví, že to je těžké, garantuje ale, že to povede ke zredukování zbytečných nákladů a navýšení zdravotnického rozpočtu. Navíc se tak ministři zdravotnictví mohou vyhnout často složitému vyjednávání s ministry financí o navýšení rozpočtu, poznamenala s úsměvem, jako by velmi dobře znala českou realitu.

V té se opakovaně Němeček střetává s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), který další peníze do zdravotnictví podmiňuje reformami a transparentnějším hospodařením. Aktuální spor vedou oba politici o navýšení odvodů na zdravotní pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané.

Němeček chce, aby se platby za státního pojištěnce zvýšily z nynějších 845 korun za měsíc na 904 korun. Do zdravotnictví by se tím dostalo dalších 4,3 miliardy korun. Babiš to zatím odmítá.

Pavel Páral: Jak vymámit z Babiše miliardy

Rychloanalýza pro Babiše

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video