Penzisté by mohli dostat příští rok k důchodu tisícikorunu navíc | E15.cz

Penzisté by mohli dostat příští rok k důchodu tisícikorunu navíc

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Share on Facebook Messenger
Penzisté a penzistky by měli dostat příští rok jednorázový příspěvek k důchodu tisíc korun, doporučil sněmovní sociální výbor. Informoval o tom zpravodaj Miroslav Opálka (KSČM). Jde o stokorunu víc, než navrhovala koalice.

Vláda původně chtěla dát důchodcům jednorázově 600 korun ještě letos před Vánocemi. Pravicová opozice ale zablokovala schválení předlohy zrychleně v úvodním kole a prosincový termín padl. Koalice potom přišla s návrhem na výplatu 900 korun v únoru. Zdůvodnila to tím, že penze se příští rok zvýší podle zákonných pravidel v průměru jen o 40 korun měsíčně.

Ve výboru se hlasovalo podle Opálky i o návrhu vyplatit penzistům a penzistkám 1200 korun, podporu nezískal. Bude ale ve hře, zpravodaj jej hodlá předložit ve druhém sněmovním čtení.

Důchody se v Česku zvyšují pravidelně k lednu, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Inflace je v letošním roce nízká. Ministerstvo práce a sociálních věcí původně navrhovalo přidat důchodcům víc, než nařizuje zákon. Od ledna si měli podle tohoto plánu přilepšit v průměru o 205 korun. Koaliční politici se nakonec dohodli na tom, že se penze příští rok upraví podle zákonných pravidel, k tomu pak měli důchodci a důchodkyně dostat před Vánocemi právě příplatek 600 korun.

Na důchody půjde příští rok 393 miliard

Podle návrhu rozpočtu by v příštím roce mělo do důchodů putovat 393,01 miliardy korun. Ministerstvo práce původně chtělo o tři miliardy víc. Letos se má na penzích vyplatit 384,76 miliardy. Výdaje každoročně rostou. Seniorů totiž přibývá a do důchodu nastupují lidé s vyššími mzdami než dřív.

Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody v Česku pobíralo podle údajů České správy sociálního zabezpečení na konci loňska 2,86 milionu lidí. Starobních důchodců bylo zhruba 2,36 milionu. Do konce letošního června jejich počet stoupl zhruba o 7000. Průměrný starobní důchod na konci loňska činil 11.075 korun, letos na konci prvního pololetí 11.316 korun. Penze se pak vyplácejí i z důchodových systémů resortu vnitra, obrany a spravedlnosti. Podle údajů ve státním závěrečném účtu průměrný starobní důchod loni vzrostl o 104 na 10.714 korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.