Piráti budou platit svým pražským zastupitelům za práci v opozici | E15.cz

Piráti budou platit svým pražským zastupitelům za práci v opozici

Pražský magistrát
Pražský magistrát
• 
ZDROJ: Kulmalukko CC BY-SA 4.0 Wikimedia Commons

ČTK

Piráti budou platit svým pražským zastupitelům osm až 13 tisíc korun měsíčně za práci odvedenou v zastupitelstvu hlavního města. Zastupitelé strany jí chtějí věnovat minimálně 30 hodin týdně. Peníze dostanou z příspěvku straně za mandáty zastupitelů od státu. Piráti mají v 65členném zastupitelstvu hlavního města čtyři mandáty.

„V úterý v noci skončilo internetové hlasování krajského sdružení pražských Pirátů o podpoře zastupitelského klubu. Krajské sdružení Pirátů se rozhodlo finančně podpořit zastupitele Pirátů v zastupitelstvu Prahy,“ uvedl zastupitel Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Neuvolněný zastupitel nemá na měsíční odměnu od obce nárok ze zákona, zastupitelstvo ji ale může stanovit. Podle Ferjenčíka jde v Praze o 5301 korun. Peníze, které chtějí Piráti svým zastupitelům navíc měsíčně vyplácet, půjdou z příspěvku za mandát čtyř zastupitelů od státu, který činí 950 tisíc korun ročně.

Kontakt s realitou

Pirátští zastupitelé se podle Ferjenčíka aktuálně věnují například řešení projektu opencard, zveřejňování smluv nebo zjednodušení administrativy na pražském magistrátu. „Jeden den týdně hodlají věnovat svým stávajícím povoláním, aby si udrželi kontakt s realitou,“ dodal Ferjenčík.

Komunální volby v Praze vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů, těsně za ním s 16 křesly skončila TOP 09. Po osmi mandátech má Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti získali stejně jako KSČM čtyři křesla. Vítěznou koalici sestavily hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN).

Kontrolní výbor chce hnutí ANO nabídnout Pirátům. Obvykle křeslo předsedy tohoto výboru obsadí zástupce nejsilnější opoziční strany, kterou je nyní v Praze TOP 09. Prý z osobních důvodů jej ale koalice nabídne právě Pirátům. Podle jedničky ANO v Praze a zřejmě budoucí primátorky Adriany Krnáčové počítá koalice s Piráty rovněž při řešení problémů oblasti IT.

Piráti již dříve deklarovali, že koalici podpoří, pokud jim její názory budou připadat rozumné.

Pavel Páral: ANO chce odborně zruinovat Prahu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.