Podívejte se, jak vypadala jedna z největších demonstrací od sametové revoluce | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Podívejte se, jak vypadala jedna z největších demonstrací od sametové revoluce

ČTK, vku

V Praze na Václavském náměstí proběhla další demonstrace za demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (ANO), premiéra Andreje Babiše (ANO) a nezávislost justice. Podle odhadu organizátorů iniciativy Milion chvilek pro demokracii bylo na místě více než 120 tisíc lidí. Šlo o jednu z největších demonstrací od sametové revoluce. Více občanů se na Václavském náměstí sešlo jen v dubnu 2012, kdy lidé protestovali proti reformám tehdejší vlády Petra Nečase. Prohlédněte si fotogalerii.

Demonstraci zaznamenaly i velké světové agentury, které protest označují za jeden z největších od sametové revoluce v roce 1989. Podle agentury Reuters je demonstrace v Praze další z řady protestů v postkomunistických zemích střední Evropy, kde se lidé obávají o osud demokracie.

Demonstrace se podle agentur Reuters, DPA či APA zúčastnily desítky tisíc lidí, agentura AFP píše o zhruba stovce tisíc účastníků. Sami organizátoři akce odhadli počet lidí na Václavském náměstí na 120 tisíc.

Organizátoři kvůli rostoucímu zájmu veřejnosti hledali pro další protestní shromáždění větší plochu. Na neděli 23. června proto svolali demonstraci za nezávislost justice a lepší vládu na Letnou. Podle Mináře se má protestu zúčastnit 200 až 350 tisíc lidí.

Prohlédněte si galerii:


Komentář Petra Peška: Kdo jde proti Babišovi
Největší demonstrace od roku 89? Připomeňte si výrazné protesty, které zaplnily Václavák

Brusel si špatně vykládá české zákony, brání se auditu Babiš

Autor: ČTK, vku
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!