Brusel si špatně vykládá české zákony, brání se auditu Babiš

Premiér Andrej Babiš při jednání Poslanecké sněmovny. (4.6.2019)

Premiér Andrej Babiš při jednání Poslanecké sněmovny. (4.6.2019) Zdroj: Blesk:Jakub Poláček (Blesk)

Premiér Andrej Babiš při jednání Poslanecké sněmovny. (4.6.2019)
Premiér Andrej Babiš při jednání Poslanecké sněmovny. (4.6.2019)
Premiér Andrej Babiš při jednání Poslanecké sněmovny. (4.6.2019)
Ministr životního prostředí Richard Brabec a šéf poslanců ANO  Jaroslav Faltýnek na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně. (4.6.2019)
5
Fotogalerie

Premiér Andrej Babiš (ANO) pokládá návrh auditní zprávy Evropské komise ohledně svého střetu zájmů za útok na Česko a na české zájmy a za destabilizaci Česka. Před poslanci dnes zopakoval, že se kvůli němu a jeho bývalé skupině Agrofert žádné evropské dotace vracet nebudou. Babiš trvá na tom, že ve střetu zájmů není.

"Takže ještě jednou: pochybný audit, útok na Českou republiku a znovu opakuji, že se nic vracet nebude," prohlásil Babiš v úvodu jednání dolní komory. V materiálu Evropské komise, byť jej zpochybnil, není podle něho žádný důkaz, že by jako premiér přidělování evropských dotací ovlivňoval. "Byl bych blázen, kdybych to dělal," řekl premiér.

Babiš, který využil svého přednostního řečnického práva, nadále tvrdí, že neporušil české ani evropské právní předpisy o střetu zájmů. Připomněl, že Agrofert vložil do svěřenského fondu, aby splnil český "lex Babiš". Návrh auditní zprávy podle premiéra stojí na absurdní konstrukci, když špatně vykládá české právo. "Evropský úředník pohrdá českými zákony," prohlásil. Opět se opřel do Pirátů a do organizace Transparency International, kteří se kvůli Babišovu střetu zájmů na Brusel obrátili.

Babiš také řekl, že za 15 let českého členství v unii Česko kvůli "korupci a machinacím" vracelo na dotacích asi 35 miliard korun a dalších 17,8 miliardy korun má zadržených. Nařkl z toho "tradiční politické strany".