Policie rozehnala demonstranty u Úřadu vlády, několik lidí zraněno

Policie zasáhla proti demonstrujícím proti migraci u Úřadu vlády

Policie zasáhla proti demonstrujícím proti migraci u Úřadu vlády Zdroj: ctk

Policie zasáhla proti účastníkům protimigrační demonstrace u Úřadu vlády. Přibližně tisíc lidí odmítalo více než hodinu po oficiálním konci akce opustit navzdory výzvám prostor. Zhruba 12 lidí policisté zajistili, zejména kvůli použití pyrotechniky a zahaleným tvářím, řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Jak na Twritteru napsala internetová televize DVTV, několik demonstrantů utrpělo zranění. Na místo míří další policejní jednotky.

Před úřad vlády dorazily dva řádně ohlášené pochody. Podle Hulana celkem zhruba pět tisíc lidí. Na místě byly před vchodem do úřadu kovové zátarasy, které jsou tam běžně. Někteří účastníci je ale rozebrali.

„Oba ohlašovatelé pochodů akci oficiálně ukončili, účastníci tak měli povinnost se ze zákona rozejít,“ řekl Hulan. Podle něj většina demonstrujících opravdu odešla, na místě ale zůstala zhruba tisícovka lidí. „Magistrátní úředník je opakovaně vyzýval k rozejití, výzvy ale neuposlechli. Úředníci proto požádali policii, aby zakročila,“ podotkl mluvčí.

Policisté účastníky znovu opakovaně vyzývali k odchodu, což se nestalo. Těžkooděnci proto dav vytlačili do bezpečného prostoru. Rozdělili ho na dvě části, jednu vytlačili k Čechovu mostu, druhou směrem k Malostranskému náměstí.

Zhruba 12 lidí bylo zajištěno kvůli použití nebezpečné pyrotechniky, někteří měli také protiprávně zahalený obličej. Znamená to, že je policisté vyvedli z davu, legitimovali a chtěli vysvětlení. Většinou se podobné případy řeší jako přestupek.

Demonstrace začala odpoledne na Václavském náměstí, podle policie se na ní sešlo asi 4000 lidí. Většina se poté vydala nejprve k náměstí Republiky a tam se připojila ke zhruba 300 lidem z demonstrace pořádané Národní demokracií. U Staroměstského náměstí pak zdržely průvod konflikty s policií.

Na Klárově se spojil s asi 50 účastníky demonstrace projektu Československo, který nesouhlasí s řízením státu a vyzval vládu k demisi. Promluvil k nim někdejší předseda republikánů Miroslav Sládek.

Demonstrace pod heslem Za naši kulturu a bezpečnou zemDemonstrace pod heslem Za naši kulturu a bezpečnou zem | ctkDemonstrace začala u Národního muzea

Lidé při pochodu k Úřadu vlády skandovali hesla jako „Islám tady nechceme“, „Čechy Čechům“ a přihlížející vyzývali ke spoluúčasti pokřikem „Češi pojďte s náma“.

Na Václavském náměstí měli mnozí z účastníků zelené karty s nápisem Stojíme za svým prezidentem. S projevem vystoupil například předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Při jeho projevu lidé požadovali voláním demisi vlády.

„Vláda České republiky označuje za extrémisty ty, co chtějí hájit zájmy svých občanů,“ řekl Okamura. „Extrémisté však nejsme my, extrémisté jsou čeští europoslanci, co hlasovali pro migrační kvóty,“ dodal.

Letošní policejní zásahy při demonstracích
1. května - Prvomájový pochod asi 250 příznivců extremistické Dělnické mládeže se v Brně snažilo blokovat na 2000 lidí, kteří skandovali „Náckové ven z Brna“. Policie oba tábory oddělila, nasadila stovky těžkooděnců, jezdce na koních i vrtulník. Několik dalších pokusů o blokádu nakonec vyústilo v tvrdou potyčku mezi policií a čelem blokády. Policie zadržela 57 lidí.
1. července - Policie zasáhla v centru Prahy při demonstraci proti imigraci, kvótám a za vystoupení ČR z EU, jíž se účastnilo asi 550 lidí. Na Václavské náměstí ale dorazili i proimigrační aktivisté, takže oba tábory od sebe museli oddělit těžkooděnci. Na policejní služebně skončili čtyři lidé, tři z nich chtěli zabránit pochodu odpůrců imigrantů tím, že si sedli na chodník. Zbývající údajně napadl policisty, když proti nim zakročili.
18. července - Zastánci přijímání uprchlíků zablokovali v dolní části Václavského náměstí v Praze pochod extremistů odmítajících migranty v Česku. Desítky těžkooděnců vytvořily nepropustný kordon, jímž umožnily cestu radikálů na jejich plánovaný pochod k Úřadu vlády.
28. října - Na demonstraci odpůrců EU, migrace a islámu na náměstí Míru v Praze zasahovali těžkooděnci, kteří od sebe oddělili skupiny odpůrců a příznivců migrantů. Akci Bloku proti islámu a Úsvitu - Národní koalice podpořily stovky účastníků, krátce po zahájení ale přišlo asi 30 aktivistů, kteří hlasitě vyjadřovali opačný názor než organizátoři.
17. listopadu - Účastníci protimigrační demonstrace Za naši kulturu a bezpečnou zem, která začala odpoledne na Václavském náměstí, prošli Prahou až k Úřadu vlády. Po oficiálním ukončení akce zůstali na místě a skandovali mimo jiné heslo „Demisi, demisi“. Když neuposlechli výzvy policie k odchodu, vytlačili dav z místa těžkooděnci. Asi 12 lidí policie zadržela.