Policie zadržela podezřelého z vraždy kontroverzního politika Housky | E15.cz

Policie zadržela podezřelého z vraždy kontroverzního politika Housky

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kriminalisté zadrželi podezřelého z vraždy vlivného politika ČSSD Romana Housky. Státní zástupce Vladimír Jan zatím jen potvrdil, že dnes zveřejní k případu nové informace. Další podrobnosti zatím upřesnit nechtěl. Mluvčí ústecké krajské policie Šárka Poláčková uvedla, že policie podezřelého zadržela ve středu.

Zprávu o zadržení přinesl server denik.cz. „S ohledem na vyšetřování nebude policie zatím poskytovat žádné další informace,“ uvedla Poláčková. „Další informace poskytneme aktuálně prostřednictvím tiskové zprávy, jakmile to průběh vyšetřování dovolí,“ doplnila.

Housku zastřelil neznámý pachatel loni 18. listopadu u vily v Chomutově, kde žil s bývalou hejtmankou a současnou náměstkyní hejtmana Janou Vaňhovou (ČSSD). Jeho tělo našel podnikatel, spoluvlastník stavební společnosti RRR Vlastimil Rindoš, který měl s Houskou domluvenou schůzku.

Ještě před měsícem neměli kriminalisté nic, co by je k pachateli, který zastřelil podnikatele čtyřmi ranami, dovedlo. Na místě činu se našel paralyzér. Policie se o pomoc obrátila i na veřejnost. V blízkosti místa, kde byl zavražděn, se nachází lesopark, kam chodí lidé sportovat a venčit psy.

Policie zatím pracovala s několika verzemi. Prověřovala přidělené i nepřidělené evropské dotace, veřejné zakázky. Jednou z vyšetřovacích verzí jsou provize, které Houska mohl požadovat za zprostředkované dotace, další je možnost, že podnikatel peníze půjčoval.

Houska byl v Ústeckém kraji vnímán jako kontroverzní člověk. V roce 2003 najel autem na chomutovského strážníka. Soud v Chomutově ho za to původně potrestal roční podmínkou, krajský soud ale rozsudek zrušil s tím, že šlo jen o přestupek. Ani za ten ale nebyl Houska potrestán. Chomutovský magistrát, který případ projednával, kauzu v roční zákonné lhůtě nevyřešil, a přestupek tak zůstal promlčený.

Úplatkářství a zastrašování

Houska čelil i podezření z úplatkářství. Podnikatel Jan Šámal z Bíliny v roce 2007 obvinil Housku z toho, že po něm chtěl úplatek 250 tisíc korun za to, že mu zajistí vítězství v konkurzu na provozování parkovišť v centru Chomutova. Do budovy chomutovského magistrátu tehdy vtrhli kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a odnesli si dokumenty k zakázce. Nikdo ale nebyl obviněn. Houska žádost o úplatek popřel.

Houska údajně také zastrašoval investigativního reportéra České televize Karla Vránu, který o něm natočil několik reportáží. Podle dramaturga pořadu Marka Wollnera si Houska najal falešného svědka, který o reportérovi řekl, že je uplacený. Spory měl politik i v ČSSD.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video