Policisté mají špatné řidičské návyky, říká instruktor bezpečné jízdy | E15.cz

Policisté mají špatné řidičské návyky, říká instruktor bezpečné jízdy

Radek Pecák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Přes sedm stovek příslušníků státní policie absolvovalo letos na podzim na polygonu v Mostě speciální kurz zaměřený na zvládání krizových situací v provozu. „Mají špatné návyky, problémy vidím prakticky při všech řidičských činnostech,“ říká instruktor bezpečné jízdy na mosteckém polygonu Ladislav Kohoutek, který policisty učí.

„Říkám jim, že když mě budou policisté honit, zavedu je někam, kde budou muset couvat a v ten moment jim v pohodě ujedu,“ usmívá se Kohoutek.

Například, když se instruktor ptal, jak si správně počínat, pokud nastane smyk přední nápravy, zazněl rychle z publika hlas, že je třeba přidat. To je ovšem smrtelně nebezpečná situace. Smyk přední nápravy nastává tehdy, když jsme takzvaně příliš rychlí v nějaké zatáčce a auto po tečně směřuje ven ze silnice. Jakékoliv přidání plynu způsobí další odlehčení přídě a nemožnost vozu zatočit žádoucím směrem.

Fotogalerii z kurzu pro policisty najdete ZDE

Kurz pro policisty se od těch pro nás běžné civilisty dost liší. I oni se učí bezpečně zvládat různé situace, ale v podstatně větších rychlostech.

„Je nám jasné, že často musí jezdit rychle. Snažíme se, aby se pokud možno dokázali vyvarovat těch nejrizikovějších situací, a když už se do nich dostanou, aby je co nejlépe zvládli,“ říká Kohoutek.

Hodně z policistů, kteří na kurz bezpečné jízdy přichází, si podle Kohoutka myslí, že při rychlé jízdě je třeba se chovat agresivně. „Opak je přitom pravdou, zásadou při rychlé jízdě je plynulost,“ sděluje Kohoutek. „Chápu ale, že to pro ně těžké. Říkají nám, že od autoškoly vlastně žádný pořádný řidičský kurz nikde neabsolvovali. Přitom například jejich němečtí či rakouští policisté musí na podobné kurzy chodit každý rok,“ ozřejmuje instruktor současný velký problém.

Reportáž z kurzu pro policisty na polygonu v Mostě čtěte na Autorevue.cz.

Autor: Radek Pecák

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video