Porušil prezident ústavu? Máme novou vládu, tak se těšte, řekl Babiš | e15.cz

Porušil prezident ústavu? Máme novou vládu, tak se těšte, řekl Babiš

Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Druhý kabinet Andreje Babiše podle opozičních občanských demokratů zemi nic dobrého nepřinese. Programové priority může splnit jen po zvýšení daní, říká šéf strany Petr Fiala. Koaliční sestava ANO a ČSSD podporovaná komunisty bude podle ODS dál omezovat svobodu a podporovat velké podnikatele na úkor malých. Navíc byla prý při jejím vzniku pravděpodobně porušena ústava.

Pravicovou opozici zajímá, zda premiér Andrej Babiš skutečně navrhnul prezidentovi Miloši Zemanovi, aby jmenoval europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD) ministrem zahraničí. Ten na Hradě nebyl a nemohl být tedy jmenován. Místo Pocheho byl pověřen řízením Černínského paláce ministr vnitra, vicepremiér a šéf sociální demokracie Jan Hamáček.

„V pondělí jste informoval, že na oficiálním seznamu byl pan Poche. Kdy jste oficiálně navrhl pana Hamáčka? V opačném případě by pan Hamáček nemohl být pověřen,“ zeptal se Babiše v narážce na článek 68 Ústavy šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

„V ústavě se píše, že vládu jmenuje prezident na návrh premiéra. Buď došlo k dalšímu ponížení ČSSD a Miroslav Poche, který měl být ministrem zahraničí, na seznamu vůbec nebyl, anebo prezident porušil ústavu,“ uvedl Stanjura.

Babiš možnou neústavnost jmenování vlády odmítl komentovat. „Máme novou vládu, tak se těšte,“ řekl premiér novinářům při uvedení Hamáčka na ministerstvo vnitra.

Co říká ústava
Čl. 68
(1) Vláda je odpovědna Poslanecké sněmovně. 
(2) Předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů. 
(3) Vláda předstoupí do třiceti dnů po svém jmenování před Poslaneckou sněmovnu a požádá ji o vyslovení důvěry.
(4) Pokud nově jmenovaná vláda nezíská v Poslanecké sněmovně důvěru, postupuje se podle odstavců 2 a 3. Jestliže ani takto jmenovaná vláda nezíská důvěru Poslanecké sněmovny, jmenuje prezident republiky předsedu vlády na návrh předsedy Poslanecké sněmovny.
(5) V ostatních případech prezident republiky jmenuje a odvolává na návrh předsedy vlády ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů.

„Žijeme v parlamentní demokracii, kdy o ministrech rozhodují koaliční strany, a nikoliv v prezidentském systému, kdy vládu sestavuje hlava státu“ připomněl Stanjura.

Podle předsedy občanských demokratů Petra Fialy vzniká první polokomunistická vláda po roce 1989.

„Vláda je nekompletní, protože ministerstvo zahraničí je obsazeno ministrem vnitra. Má problematické personální složení v podobě ministrů dopravy či spravedlnosti. A premiér je trestně stíhaná osoba, vyšetřování nemusí probíhat objektivně,“ vyjmenoval Fiala důvody, proč jeho strana nemůže vyslovit Babišově sestavě důvěru.

„A že je to vláda odborníků? Důležitější je loajalita vůči premiérovi,“ podotkl Fiala. Podle něj má také kabinet „vrozenou poruchu orientace“. „Bude stále častěji inklinovat k Rusku,“ míní lídr ODS. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video