Poslanci ANO podpoří růst platů politiku o procento | E15.cz

Poslanci ANO podpoří růst platů politiku o procento

Poslanci ANO podpoří růst platů politiku o procento
Andrej Babiš ve Sněmovně
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Poslanecký klub hnutí ANO nyní podpoří jednoprocentní nárůst platů ústavních činitelů pro příští rok, jak původně navrhovala vláda. O změně systému ve stanovování mezd prezidenta, členů vlády nebo poslanců a senátorů tak, aby o nich nemuseli zákonodárci pravidelně rozhodovat, chce frakce dál debatovat.

Sněmovní rozpočtový a sociální výbory navrhly návrat k automatickému výpočtu podle mezd v nepodnikatelské sféře. Pro příští rok by to znamenalo zvýšení platů politiků o 14,4 procenta. Proti tomu se už předminulý týden postavilo vedení ČSSD, tedy nejsilnější vládní strany. Pokud by se do konce roku nepodařilo schválit žádnou úpravy, platy by vzrostly po několikaletém zmrazení automaticky o více než čtvrtinu.

„Vzhledem k tomu, že nebyla dodržena původní dohoda všech parlamentních stran, budeme podporovat vládní návrh a budeme dále hledat řešení tak, abychom tuto diskusi nemuseli vést každý rok,“ sdělil po jednání klubu předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Podle poslance ANO Martina Kolovratníka by se měl systém stanovování platů dotáhnout příští rok.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes uvedl, že pokud by se nepodařilo normu do konce roku projednat, vyvolá v lednu mimořádnou schůzi Sněmovny.

Zeman by zákon vetoval

S návrhem na nějaké výraznější zvýšení platů politiků nesouhlasí ani prezident Miloš Zeman. Pokud by od ledna měly stoupnout o 14 procent, uvedl, že zákon by vetoval. Zeman hovořil o růstu 3,5 procenta, stejné zvýšení navrhoval už dřív i Sobotka.

Případné prezidentovo veto by ale v důsledku vedlo k 26procentnímu zvýšení platů. Vetovaný zákon by totiž Sněmovna nestihla do konce roku znovu projednat.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!