Poslanci odložili zavedení 21procentního DPH na stavební pozemky | e15.cz

Poslanci odložili zavedení 21procentního DPH na stavební pozemky

Ministr financí Andrej Babiš rozbaluje dárek, který dostal 22. prosince na schůzi Sněmovny v Praze. Poslanci rozhodovali mimo jiné o novelách zákona o DPH proti daňovým únikům.
Ministr financí Andrej Babiš rozbaluje dárek, který dostal 22. prosince na schůzi Sněmovny v Praze. Poslanci rozhodovali mimo jiné o novelách zákona o DPH proti daňovým únikům.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sněmovna podle očekávání přistoupila na návrh Senátu a v novele zákona o dani z přidané hodnoty o rok odložila zavedení 21procentní daně na stavební pozemky. Současně s tím změkčila podmínky pro nově zavedená kontrolní hlášení k dani. Firmy tak budou hlášení posílat do 25. dne následujícího měsíce, zatímco živnostníci jednou za čtvrt roku. Původní návrh pro obě kategorie počítal s měsíčním hlášením.

Předloha také ponechává limit pro povinnou registraci k dani na současném milionu korun. Novelu vzápětí prezident Miloš Zeman podepsal. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) poslancům řekl, že ministerstvo s oběma návrhy souhlasí. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl minulý týden, že koalice doporučila svým poslancům, aby hlasovali pro senátní verzi novely zákona. Podle něj je tato verze přijatelnější pro podnikatele.

Kontrolní hlášení mají začít fungovat od roku 2016. Jejich zavedení kritizovala pravicová opozice s tím, že zatíží podnikatele další administrativou. Podle vlády jde naopak o nástroj v boji s daňovými úniky. Senátor Miloš Vystrčil (ODS) poslancům řekl, že delší interval pro podávání kontrolních hlášení se týká 231 tisíc drobných podnikatelů a živnostníků.

Novelu hájil Jan Volný (ANO) a poukázal na to, že nově zaváděná kontrolní hlášení mají fungovat až od roku 2016. Novela podle něj naopak chrání poctivé podnikatele. S tím ale nesouhlasil exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09); podle něj najdou nepoctiví podnikatelé způsob, jak nová pravidla obejít.

Odklad pro novou úpravu zdanění prodeje stavebních pozemků navrhnul v Senátu senátor Jiří Oberfalzer (ODS). Opatření podle něj pomůže vyřešit již dohodnuté prodeje zasíťovaných pozemků. Podle jeho argumentace by prodejci pozemků museli jejich cenu bez přijetí odkladu od příštího roku o pětinu zvýšit, takto se nová pravidla uplatní až od roku 2016.

Zboží, které bude spadat do desetiprocentní sazby DPH
Parlament už schválil tyto položky, obsahuje je zákon o DPH:
Počáteční a pokračovací kojenecká výživa a potraviny pro malé děti.
Radiofarmaka, očkovací látky, léky, kontrastní prostředky pro rentgenová vyšetření, diagnostické reagencie určené k podávání pacientům, chemické antikoncepční přípravky na hormonálním základě - určené pro zdravotní a veterinární služby, prevenci nemocí a léčbu pro humánní a veterinární lékařské účely.
Tištěné knihy, obrázkové knihy pro děti; hudebniny, tištěné nebo ručně psané, též vázané nebo ilustrované. Mimo zboží, kde reklama přesahuje 50 procent plochy.
Sněmovna definitivně schválila zařazení i této skupiny surovin do desetiprocentní sazby, musí to ještě podepsat prezident republiky:
Výrobky a suroviny pro výrobu potraviny určených lidem s celiakií nebo fenylketonurií. Jde například o mouky a směs pro výrobu bezlepkového chleba a další suroviny z luštěnin nebo brambor. Tyto položky musí splňovat požadavky nařízení Evropské komise z roku 2009 o složení a označování potravin vhodných pro osoby s nesnášenlivostí lepku.

Novela má také do nově vzniklé desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty zanést suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií. Jde například o mouky a směs pro výrobu bezlepkového chleba a další suroviny z luštěnin nebo brambor. Tyto suroviny navíc musí splňovat požadavky příslušné směrnice Evropské komise.

Novela rozšiřuje režim přenesené daňové povinnosti

Novinkou v novele je rozšíření režimu přenesení daňové povinnosti na odběratele služeb a zboží, tzv. reverse charge, i na další komodity. V případě poskytnutí služeb nebo dodání zboží nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Cílem je zamezit podvodům.

Přenesení daňové povinnosti novela rozšiřuje vedle nynějšího převodu povolenek na emise skleníkových plynů nově například na dodání mobilních telefonů nebo některých plodin. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura poznamenal, že podnikatelé budou muset kvůli koupenému mobilu hlásit finančnímu úřadu reverse charge.

Předloha naproti tomu ponechává limit pro povinnou registraci k dani na současném milionu korun, ačkoli se podle platného zákona měl od příštího roku snížit na 750 tisíc korun. Vláda argumentuje například zvýšením administrativy, které by nižší limit přinesl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery