Potravinářská komora znovu podpořila rušení sankcí proti Rusku | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Potravinářská komora znovu podpořila rušení sankcí proti Rusku

Potravinářská komora znovu podpořila rušení sankcí proti Rusku
Prezident Potravinářské komory Miroslav Toman
• 
ZDROJ: Foto Blesk - Jaroslav Šimáček

ČTK

Potravinářská komora dnes zopakovala, že je pro ukončení sankcí EU proti Rusku. Podle komory by pak mohla Moskva zrušit embargo na dovoz potravin, které v roce 2014 zavedla. Argumentuje hlavně vývozem mléčných výrobků do Ruské federace, který se po zavedení embarga propadl. Za tři roky trvání sankcí ztráta mlékárenského průmyslu podle komory dosáhla miliardy korun. Na jednání v Rusku své zástupce nemá. Podle údajů ministerstva zemědělství ale i přes sankce agrární vývoz do Ruska z ČR proti roku 2013 nepoklesl.

Komora takto argumentuje již od zavedení sankcí. "Zatímco za období leden - prosinec 2013 činil objem vývozu mléka a mléčných výrobků z ČR do Ruské federace celkem 238 milionů korun, za období leden - červen 2014, tedy za půl roku, činil tento objem již 188 miliónů korun a rostl zejména vývoz sýrů a sušeného mléka," uvedl prezident komory Miroslav Toman.

Ztráty u přímých exportérů v mlékárenském sektoru podle komory v roce 2014 dosáhly 350 milionů korun, vedlejší dopady však byly podle komory citelnější. Zejména pak pokles výkupní ceny mléka, který i prostřednictvím krizových balíčků řešila Evropská unie, potažmo české ministerstvo zemědělství. V následujících letech tak byla podle komory ztráta kolem 400 milionů korun ročně.

"Veškeré investice na ruském trhu jsou tak dnes v podstatě zmařeny, protože české výrobce nahradí na ruském trhu dodavatelé z jiných produkčních oblastí a bude velice obtížné se na něj znovu vrátit, minimálně to bude znamenat vynaložit tyto investice znovu," dodal Toman.

Československo by mělo být SSSR vděčno za rok 1968, píše ruský armádní web

Evropská nadprodukce, která nemohla putovat do Ruska, potom podle komory skončila v nových členských zemích EU. "Vzhledem k tomu, že se doposud žádné české mlékárenské společnosti nepodařilo uvedenou ztrátu výrazněji snížit a Rusko nahradit jiným exportním teritoriem, bylo by ukončení ruských sankcí vůči České republice z pohledu potravinářů velmi vítaným krokem," uzavřela komora.

Podle údajů ministerstva zemědělství byl celkový agrární vývoz do Ruska z ČR v roce 2013 v hodnotě 2,45 miliardy korun, o rok později pak 2,96 miliardy korun. V roce 2015 klesl na 2,35 miliardy korun, loni pak šlo o 2,56 miliardy korun. Letos za tři čtvrtletí 1,9 miliardy, obdobně jako loni za stejný časový úsek.

Současné Rusko je umírající mocnost, říká signatář Charty 77 a zakladatel ODA Daniel Kroupa

Češi nesmějí do Ruska vozit mléčné výrobky, na sankčním seznamu je i zelenina, maso, drůbež nebo ryby. Jak již před časem uvedli zástupci ministerstva zemědělství, Rusové mají stále větší zájem o zemědělské technologie, například v chovu ryb. Vývozní potenciál je v dodávkách genetických zdrojů nebo chmele a piva. U piva se vývoz zvyšuje, za loňský rok šlo o dodávky za 374 milionů korun, letos do konce září pak za 337 milionů korun.

Český stát se snaží podporovat agrární obchod s Ruskou federací dlouhodobě, působí tam například jeden z agrárních diplomatů, které zavedla současná vláda. Letos na jaře pak do Rostovské oblasti zamířil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) s cílem podpořit české podniky v hledání obchodních partnerů.

O prezidentovi komory Tomanovi se spekuluje jako o jednom z kandidátů na pozici ministra zemědělství v menšinové vládě Andreje Babiše (ANO). Toman již v čele ministerstva jednou byl, v roce 2013 se stal členem úřednické vlády Jiřího Rusnoka.

Zeman se v Soči setkal s Putinem, Kreml ocenil „politickou moudrost a autoritu“ českého prezidenta

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!