Praha řekla ne delfínímu cirkusu a odmítla pronajmout pozemek | E15.cz

Praha řekla ne delfínímu cirkusu a odmítla pronajmout pozemek

Ilustarční foto
Ilustarční foto
• 

čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Delfíní cirkus s největší pravděpodobností v Praze nebude. Praha odmítla společnosti Cirkus Cirkus pronajmout karlínský pozemek. Projekt je podle radních v rozporu s naší i mezinárodní legislativou. Ostře proti němu protestovali ochránci práv zvířat ale i ředitelé českých a slovenských zoologických zahrad.

„Pro evropské země není možné vydat povolení dovozu pro delfíny pocházející z volné přírody, pokud jsou dováženi pro komerční účely. A vystoupení pro veřejnost zcela jistě komerční účel je,“ uvedl primátor Bohuslav Svoboda. Podle primátora hrozí, že by se zde mohlo jednat nejen o zneužívání zvířat, ale především o velmi neetickou snahou vydělávat na postižených lidech.

Společnost Cirkus cirkus slibovala, že se postižení lidé zbaví díky pobytu s delfíny svých bolestí a traumat. „Pomáhá pacientům s Downovým syndromem, autismem, mozkovou obrnou, zadrháváním v řeči, emocionálním stresem, depresí a dalšími tělesnými a psychickými problémy,“ uvádí firma na svých oficiálních stránkách. Delfíní terapie byla podle pořadatelů vyvinuta v roce 1986 v bývalém Sovětském Svazu na Krymu.

„Nabízené terapeutické plavání s delfíny – jednorázově v délce sedmi minut - a jeho léčebné účinky jsou sporné. Navíc zde hrozí riziko onemocnění, protože není vhodné tuto metodu provádět s delfíny, kteří zároveň vystupují pro veřejnost,“ dodal primátor Svoboda. Zvířata budou dva až třikrát denně cvičit v cirkuse, budou převezena na tisíce kilometrů a jejich původ je neznámý, konstatoval Svoboda.

Magistrát i ochránci zvířat upozorňují na to, že samotný chov delfínů je nesmírně náročný od zajištění správného chemického složení vody v nádržích až po jejich velikost. I ty největší nádrže nejsou schopny poskytnout delfínům přirozené stimulující prvky, často jsou také delfíni vystavováni nadměrnému stresu a hluku.

O pronájem pozemků o rozloze přibližně tři tisíce metrů čtverečních v katastrálním území Karlín požádala dne 10. ledna společnost Konsorcium Rohan. Delfinárium zde chtěla provozovat na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní lhůtou a ročním nájemným 190 korun za metr čtvereční.

Na vyjádření společnosti Cirkus cirkus čekáme.

:

Autor: čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video