Pražští radní schválili rozpočet, na investice půjde miliarda navíc. Opozice: Míří špatným směrem | e15.cz

Pražští radní schválili rozpočet, na investice půjde miliarda navíc. Opozice: Míří špatným směrem

Michal Tomeš

Michal Tomeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zastupitelé hlavního města na dnešním zasedání odhlasovali rozpočet pro následující rok. Ten počítá s výdaji přes 70 miliard korun. Město v rámci rozpočtu počítá s navýšením investic o miliardu korun, podle opozice však město s těmito prostředky neumí hospodařit. 

Příjmy hlavního města mají v příštím roce dosáhnout 54,1 miliard, na investice půjde celkem 16,8 miliardy korun, loni to bylo přibližně o miliardu méně. Podle náměstkyně pro finance a rozpočet Evy Kislingerové tak bude město hospodařit vyrovnaně. Část peněz půjde také na snižování dluhu metropole.

Opozice kritizovala především nakládání s investicemi. Ty půjdou například na dostavbu čistírny odpadních vod nebo na průzkumy související se stavbou metra D. Více než 3,4 miliardy půjde rovněž do rezortu dopravy.

V loňském roce město nevyčerpalo z částky na investice pět miliard korun. „Je to špatný rozpočet v dobrých časech,“ kritizovala návrh rozpočtu Alexandra Udženija z ODS. „Rozpočet je projídací, čím dál méně se bude investovat,“ souhlasil Adam Zábranský za Piráty.

Jeho stranický kolega Ondřej Profant poukazoval především na nevhodné investice do nových technologií. „Webový portál magistrátu nebo spisové služby jsou předražené. Kapitolou sama pro sebe jsou projekty chytrého města,“ vysvětloval Profant. Vadí mu, že si magistrát pod pojmem „chytré město“ představuje pouze elektronický mobiliář Prahy jako chytré lavičky nebo koše.

Zástupci koalice vyzývali kritiky ke konkrétním návrhům na změnu rozpočtu, ti to však odmítali s tím, že za celou dobu vládnutí se o názory opozice nikdo nezajímal.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video