Předvolební politické přestupy. Syková jde k ANO, Černoch do ODS a Dobeš ke Starostům

Marek Černoch

Marek Černoch Zdroj: CTK

Marek Černoch
Senátorka Eva Syková
Senátorka Eva Syková
Exministr dopravy Pavel Dobeš
Exministr dopravy Pavel Dobeš
6
Fotogalerie

Tak jako řada lidí během života své zaměstnání, mění politici stranické dresy. Například bývalý předseda poslaneckého klubu hnutí Tomia Okamury si pořídil stranickou knížku ODS. Bývalý ministr Pavel Dobeš, který prošel Věcmi veřejnými a LIDEM, je členem hnutí STAN, za které se pokoušel vrátit na politické výsluní už na podzim loňského roku při volbách do Sněmovny. Senátorka Eva Syková zas našla místo ČSSD podporu u Babišova hnutí ANO.

Marek Černoch vstupoval do politiky v době, kdy padla vláda Petra Nečase a přišly předčasné volby. Plný ideálů se stal jednou z hlavních tváří hnutí, které reprezentoval především Tomio Okamura. Před čtyřmi lety byl dokonce kandidátem na pražského primátora. Teď už je ale mimo aktivní politiku. Stranickou knížku ale má.

„Chci se aktivně podílet na chodu nejen státu, ale i naší obce. Po krátkém přemýšlení jsem proto vstoupil do ODS a nevylučuji kandidaturu v komunálních volbách. ODS pro mě znamená záruku odpovědnosti “ řekl Černoch.

„Myslím, že patřil k opozici Tomia Okamury v době, kdy se jeho klub v minulém volebním období dělil. Věřím, že takových lidí bude víc, že si uvědomí, že SPD, které možná i někteří pravicoví voliči podlehli, není to pravé ořechové a vrátí se k ODS nebo ji začnou znovu volit,“ okomentoval Černochův politický přestup předseda středočeské ODS Jan Skopeček.

Do politického života se snaží znovu zapojit také bývalý ministr dopravy Pavel Dobeš. Do vysoké politiky se dostal v roce 2010, kdy se překvapením voleb staly Věci veřejné Víta Bárty. Tehdy měl klub 24 členů, v srpnu 2013 po pádu Nečasovy vlády už jen 11. Dobeš byl jedním z těch, kteří odešel spolu s Karolínou Peake a dalšími do seskupení LIDEM, aby se pak opět rozešli.

O návrat už se Dobeš pokoušel loni při sněmovních volbách. Je členem Starostů a nezávislých, za které bude s podporou TOP 09 na podzim kandidovat v komunálních volbách na špici kandidátky na Praze 3 a také na kandidátce do pražského zastupitelstva.

„Nedám si s politikou pokoj. Myslím si, že bych měl mít ještě nějakou možnost předat zkušenost především s dopravní politikou mladším kolegům. Baví mě to,“ řekl Dobeš. Dodal, že doba od jeho vládního angažmá už se posunula a na některé věci raději nerad vzpomíná.

Profesorka Eva Syková bude obhajovat mandát senátorky. I ona si připravila drobnou pikantnost. Nejen, že se tváří v tvář postaví v Praze 4 ve volbách Jiřímu Drahošovi, který ji nechal vyhodit před léty z Akademie věd, ale tentokrát už nebude kandidovat s podporou ČSSD, ale konkurenčního hnutí ANO.

Volby do Senátu 2018: Kandidovat chtějí aktivisté, současní senátoři i prezidentští kandidáti. Více zde.

Nejdříve ale musí podstoupit pikantní předvolební souboj. Jejím protivníkem v Praze 4 totiž bude neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš, kterého ve volbách podpoří například hnutí STAN, TOP 09 a Zelení. Právě Drahoš stál podle Sykové za jejím vyhazovem z Akademie věd.

„Můžete tam klidně napsat, že pan Drahoš teď dělá kampaň antisyková. On a další kolega se podíleli na mé dehonestaci, protože mě chtěli odstranit z vysoké politiky a nakonec i z Akademie věd. Ale žádné pochybení se neprokázalo,“ komentuje Syková chystaný souboj dvou vědců a v kampani se nechce podle svých slov Drahošovi vůbec věnovat.


Celý článek čtěte na Blesk.cz >>>