Překvapení v Mariánských Lázních: volby tam vyhráli Piráti | E15.cz

Překvapení v Mariánských Lázních: volby tam vyhráli Piráti

volby
volby
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká pirátská strana překvapivě vyhrála obecní volby v Mariánských Lázních. Se ziskem 21,01 procent a pěti mandáty předběhla jak zavedené politické strany, nováčka ANO i místní sdružení. Úspěch překvapil i samotné Piráty, ti budou nyní asi sestavovat koalici.

Podpora české pirátské strany sice v posledních letech ve volbách stoupala, ale zisk pěti z 21 mandátů v proslulém lázeňském městě nikdo nečekal.

„Je to překvapivé. My jsme si v optimistických prognózách říkali, že bychom mohli oslovit tak 12 procent občanů a nakonec to bylo skoro o deset víc. To jsme nečekali. Máme radost, že náš program, na kterém jsme si dali záležet, a kandidátka oslovila lidi. Máme z toho respekt,“ řekl ČTK lídr kandidátky Ondřej Knotek.

V Mariánských Lázních ostatní strany zůstaly daleko za piráty. Druhé ANO získalo 11,15 procenta hlasů a má tři mandáty. Změna pro Mariánské Lázně měla zisk 8,88 procenta a dva mandáty, stejně jako Volba pro město (8,51 procenta), ČSSD (7,41 procenta), KSČM (7,67 procenta). Po jednom mandátu rozdělili voliči hlasy ODS (5,57 procenta), sdružení Město sobě (5,54 procenta) a sdružení Volby 94-2014 (5,53 procenta).

Skončí Piráti v opozici?

Podle Knotka je i přes úspěch Pirátů možné, že nakonec může vítěz voleb skončit v opozici. „Ale teď je to na nás, abychom byli iniciativní a pokusili se najít shodu. Náš cíl je najít programové shody, které by byly nejlepší pro Mariánské Lázně. Budeme proto hledat shody v programech stran. Nechceme se dělit na koalici a opozici, tak Piráti nefungují. Pokud někdo z opozice někdo něco konstruktivní, tak to rádi podpoříme. Ale teď neřeknu, s kterou stranou ano a s kterou ne,“ dodal Knotek.

Bývalá bašta ODS

Před čtyřmi lety zvítězila v Mariánských Lázních ODS. Město bylo i v minulosti baštou ODS v kraji. V roce 2010 získala ve městě čtyři mandáty a 17,8 procenta přepočtených hlasů. Stejný počet mandátů dostala i ČSSD (14,87 procenta). Do koalice s nimi šli zastupitelé za Sdružení Suverenita a nezávislí kandidáti, kteří získali tři mandáty.

Tři mandáty měla i KSČM. Po dvou pak Sdružení STAN a nezávislí kandidáti, Koalice VPM a US-DEU. Po jednom mandátu před čtyřmi lety získaly strany TOP 09, SNK Město sobě a KDU-ČSL.

Adriana Krnáčová: Vyjednávat začneme až po sečtení hlasů

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video